Unde Sunt Păstrate Medaliile Olimpice

Medaliile olimpice sunt un premiu pe care mulți sportivi îl urmăresc de ani de zile. De dragul ei, sunt cheltuite atuurile fizice și morale imense ale participanților la competițiile sportive. Principiul primirii medaliilor este suficient de clar. Dar oamenii obișnuiți sunt deseori interesați de întrebarea locului în care sunt stocate premiile atât înainte de olimpiade, cât și după aceasta.

Unde sunt păstrate medaliile olimpice

Medalia olimpică este un obiect foarte valoros. Și deloc din punct de vedere al bijuteriilor, deoarece medalia de aur este realizată dintr-un metal de bază, de exemplu, din argint și acoperită cu un mic strat de aur. Valoarea acestui premiu se află în altă parte. Ea este un simbol al victoriei și succesului acestui sau acelui sportiv și al întregii țări în ansamblu. Prin urmare, ar trebui depozitat într-un mod special.

Până la începutul Jocurilor Olimpice, premiile sunt sub protecția și controlul țării gazdă. De exemplu, medaliile pentru evenimentele sportive din 2012 din Londra sunt găzduite în Turnul Londrei. Un depozit de încredere este echipat cu alarme, supraveghere video și alte grade de protecție. În plus, acestea sunt monitorizate non-stop.

După acordarea sportivilor de pe podium, fiecare dintre ei își ia medaliile pentru propria lor utilizare. De regulă, premiile sunt luate acasă de sportivi și plasate pe propriul lor zid de onoare, în locul cel mai vizibil.

În majoritatea cazurilor, medaliile olimpice primite de acei sportivi care au murit deja sunt transferate la Muzeul Sportului de către rudele lor. Acolo sunt depozitate în vitrine speciale cu protecție împotriva alarmelor.

Soarta primei medalii, care a fost primită de gimnasta Hermann Weingartner pentru câștigarea săriturii olimpice în 1896, a fost furată de la Muzeul Sportului situat în Japonia. A fost un premiu cântărind 68 g. Diametrul său a fost de aproximativ 50 mm. A ajuns la muzeu prin mâinile a treia. Când a murit primul campion olimpic în 1896, familia sa a donat medalia ca trofeu în 1964 gimnastei japoneze Yukio Endo. După, a dat această medalie Muzeului. Acolo a fost plasată într-o celulă deblocată, care era complet neprotejată de spargere. Și, ca urmare, medalia a fost furată.