Uruguay V Costa Rica: Prima Senzație A Cupei Mondiale A Braziliei

Meciurile dintr-unul dintre cele mai dure grupe ale Cupei Mondiale FIFA din Brazilia au început la Fortaleza pe stadionul Castelan pe 14 iunie. În Cvartetul D, campionii actuali ai Americii de Sud, uruguayenii, s-au întâlnit cu echipa națională din Costa Rica.

urugvai_costa-rica

Prima repriză a meciului nu a diferit în multe situații de scor. Fanii neutri aveau tot dreptul să admită că aceasta a fost una dintre cele mai plictisitoare reprize din turneu. Cu toate acestea, a avut loc un gol pe stadion, cu aproximativ 64.000 de spectatori. Unul dintre cei mai buni atacanți din lume, atacantul uruguayan Edinson Cavani a deschis scorul din penalty. Uruguay a preluat conducerea cu 1 - 0. Se părea că, după pauză, sud-americanii vor strânge adversarul. Dar, în realitate, totul a ieșit diferit.

În a doua repriză, Costa Rica a ieșit ca și cum ar fi o altă echipă. Au început să apară atacuri interesante din partea reprezentanților Americii Centrale, iar uruguayenii nu au arătat nimic în față. Golul lui Campbell în minutul 54 a fost destul de firesc. Un jucător din Costa Rica l-a împușcat pe portarul Muslera din afara suprafeței de pedeapsă.

Trei minute mai târziu, Duarte ia avans pe Costa Rica cu 2 - 1. Acest eveniment a fost deja un șoc pentru echipa uruguayană. Acesta din urmă a reușit să rateze de două ori în trei minute.

Trebuie admis că echipa națională a Uruguayului, după ce a înscris două goluri, nu a putut crea nimic la poarta adversarului. Dimpotrivă, 84 de minute au fost fatale pentru sud-americani. Înlocuitorul Urenya înscrie al treilea gol după o strălucitoare pasă pătrunzătoare în zona de penalti uruguayană. 3 - 1 în favoarea Costa Rica.

Fluierul final al arbitrului de meci a înregistrat senzația principală a primelor trei zile de joc la Cupa Mondială. Costaricenii au reușit să învingă echipa națională a Uruguayului cu 3 - 1.