Germania - Portugalia: încă O înfrângere La Cupa Mondială Din Brazilia

Orașul brazilian El Salvador a fost onorat să găzduiască următorul meci al Cupei Mondiale. La stadionul Fonta Nova, Germania a jucat împotriva Portugaliei în fața a 51.000 de spectatori. Aceste echipe naționale reprezintă Grupa G la Cupa Mondială.

Germania - Portugalia

Jocul a început în conformitate cu scenariul echipei naționale a Germaniei. Germanii au avut mai mult posesia mingii, au încercat să atace periculos. A fost izbitor faptul că mijlocul saturat al câmpului portughezilor a eșuat din nou și din nou. Germanii au avut mult spațiu de atac, ceea ce a dus la un gol rapid. Deja în minutul 11, a fost acordat un penalty pentru încălcarea regulilor lui Mario Goetze. Thomas Muller s-a apropiat de minge și a trimis prima minge în poarta portugheză în minutul 12.

După primul gol, echipa națională a lui Cristiano Ronaldo nu a mai adăugat jocului. Germanii au continuat să aibă un avantaj total, în timp ce portughezii au avut doar greva la distanță a lui Nani în prima repriză. După un alt atac al germanilor, a fost atribuit un corner, după care Hummels a trimis a doua minge în poarta Portugaliei cu capul. 2 - 0 și se pare că jocul este gata.

Dar nu toate problemele s-au abătut asupra portughezilor. Fundașul principal Pepe a primit un cartonaș roșu și, în timpul condensat, Müller, după ce a dat o dublă, a făcut scorul indecent. 3 - 0, iar echipele merg la pauză.

În a doua jumătate, situația pe teren nu s-a schimbat. Portughezul a avut un alt fundaș principal, Coentrao, accidentat, iar Muller, continuând să terorizeze Portugalia, a marcat primul hat trick în campionatul mondial în 78 de minute.

Cristiano Ronaldo nu a fost amintit pentru nimic în meci, cu excepția unei lovituri libere deja când scorul era 0 - 4, nu în favoarea echipei sale. Jocul Germaniei a uimit și a arătat puterea „mașinii germane”, iar portughezii au lăsat o impresie de neînțeles. Poate că nu sunt atât de pregătiți pentru campionat sau pur și simplu este foarte dificil să joci pe fundalul germanilor ucigași. În orice caz, alte meciuri din campionat vor face lumină asupra acestei întrebări. Între timp, merită să afirmăm o altă înfrângere la Cupa Mondială - 4 - 0 Germania câștigă Portugalia.