Istoria Cupei Mondiale Din Secolul XXI

Cuprins:

Toți fanii planetei așteaptă cu nerăbdare principalul turneu de fotbal din perioada de patru ani - Cupa Mondială. Mundialii adună milioane de spectatori, câștigătorii campionatului își vor înscrie pentru totdeauna numele în istoria sportului. Campionatul Mondial este un adevărat festival sportiv care nu poate lăsa indiferent pe nimeni care este cumva legat de sport.

Istoria Cupei Mondiale din secolul XXI

Până în prezent, cinci campionate mondiale de fotbal au avut loc în secolul 21. Geografia Cupei Mondiale a fost extinsă - turneele s-au desfășurat în Europa și Asia, pe continentele african și sud-american.

Cupa Mondială 2002 în Japonia și Coreea de Sud

În 2002, Cupa Mondială FIFA a avut loc în Asia pentru prima dată. Țările care au primit dreptul de a găzdui Cupa Mondială au fost Coreea de Sud și Japonia. Naționala Rusiei a participat la acest turneu. Turneul nu s-a încheiat cu nimic remarcabil pentru fanii noștri. Rușii nu au putut să părăsească grupul.

Cupa Mondială din 2002 a fost marcată de numeroase senzații, inclusiv trecerea echipei naționale a Senegalului în sferturile de finală, semifinale cu participarea echipelor naționale din Turcia și Coreea de Sud. La finalul turneului, turcii au câștigat medalii de bronz, iar în meciul final, naționala Braziliei a învins Germania cu un scor de 2: 0. Victoria brazilienilor a fost a cincea din istoria lor la Cupa Mondială. Golgheterul turneului cu opt goluri în șapte întâlniri a fost marele atacant brazilian Ronaldo.

Cupa Mondială 2006 din Germania

În 2006, a venit rândul germanilor să găzduiască campionatul mondial de fotbal. Naționala Rusiei nu a putut trece etapa de calificare pentru Cupa Mondială și nu a jucat la principalul turneu mondial.

Cupa Mondială este amintită pentru numeroasele sale meciuri remarcabile. Lionel Messi a debutat pe ele în tricoul echipei naționale a Argentinei. Este adevărat, argentinienii nu au obținut succes la Cupa Mondială. La fel ca și gazdele, nemții, care au pierdut în semifinale în fața italienilor. Cu toate acestea, echipa națională a Germaniei a reușit să câștige medaliile de bronz ale campionatului, învingând Portugalia. Italienii au devenit triumfurile campionatului. Într-o lovitură de pedeapsă din meciul decisiv, au depășit echipa națională a Franței (1: 1; 5: 4). Acest turneu a fost ultimul din echipa națională pentru Zinedine Zidane - un mare jucător care a personificat o întreagă epocă în fotbalul francez.

Cupa Mondială 2010 din Africa de Sud

În 2010, o adevărată vacanță de fotbal a ajuns pe continentul african. Pentru prima dată în istorie, campionatul planetei de fotbal a avut loc pe continentul african. Printre evenimentele memorabile vii care însoțesc campionatul, se poate remarca atmosfera din tribune. La toate meciurile, africanii au folosit vuvuzelas - țevi speciale care au creat un zgomot incomparabil.

Componenta jocului campionatului nu era atât de strălucitoare. Câștigătorii au fost spaniolii, care au dat dovadă de fotbal „pragmatic”. În general, eficiența campionatului nu a fost la cel mai înalt nivel. Golgheterul campionatului, Thomas Müller, a marcat doar cinci goluri în șase întâlniri. Olandezii au câștigat medalia de argint, iar naționala Germaniei a câștigat bronzul. Rusia nu a participat la campionat.

Cupa Mondială 2014 din Brazilia

Se pare că nu există o țară mai bună pentru a găzdui Cupa Mondială FIFA decât Brazilia. Întreaga lume s-a cufundat în atmosfera unei sărbători grozave. Și fără asta, țara fotbalistului aștepta turneul mondial. Adevărat, visele brazilienilor nu erau destinate să se împlinească. Echipa gazdă a suferit o înfrângere zdrobitoare în semifinale împotriva Germaniei 1: 7, înainte de a pierde în fața Olandei în meciul cu medalia de bronz. Campionii campionatului au fost nemții, care au oprit echipa lui Lionel Messi în finala naționalei Argentinei.

Naționala Rusiei a participat la turneu. La fel ca acum 12 ani, rușii nu au putut să părăsească grupul.

Cupa Mondială 2018 în Rusia

Luptele Cupei Mondiale de acasă sunt încă proaspete în memoria fanilor ruși. A fost o sărbătoare pentru toată țara. Echipa noastră națională a dat emoții vii tuturor fanilor naționali de fotbal cu jocul lor. Rezultatul este logic - ajungerea în sferturile de finală ale campionatului, unde doar la lovitura de pedeapsă, echipa națională rusă a pierdut în fața viitorilor finaliști ai croaților. Victoria din Rusia a fost sărbătorită de echipa franceză. Pentru francezi, acesta a fost al doilea triumf din istorie. Croații au terminat pe locul doi, iar o generație teribilă de belgieni a reușit să câștige finala de consolare împotriva britanicilor.

Golgheterul acelui campionat a fost Hari Kane. Atacantul Angliei și Tottenham are 6 goluri în șapte meciuri.