Hochei MFM-2015: Cum S-au Desfășurat Sferturile De Finală Ale Rusiei - SUA

La sfârșitul serii de 2 ianuarie, ora Moscovei, echipa națională rusă de hochei pe gheață a jucat meciul din sferturile de finală în cadrul campionatului mondial de tineret. Rivalii rușilor erau colegii lor din Statele Unite.

Hochei MFM-2015: cum s-au desfășurat sferturile de finală ale Rusiei - SUA

Pentru a identifica câștigătorii în meciul de sferturi MFM din 2015, secțiile lui Valery Bragin au trebuit să se mute din Toronto în Montreal. Pe arena celebrului club Montreal Canadiens rușii au trebuit să depășească rezistența unuia dintre principalii favoriți ai campionatului mondial de hochei pentru tineri - americanii.

Prima perioadă pentru echipa națională rusă a avut succes. Jucătorii de hochei americani au încălcat adesea regulile. Acest lucru a dus la faptul că americanii au jucat în minoritate pentru jumătate din perioadă. În minutul 3 al întâlnirii, Ivan Barbashev a realizat avantajul numeric al a doi jucători. Rusia a preluat conducerea cu 1: 0. Mai mult, americanii au continuat să facă din nou un fault. Rezultatul a fost al doilea gol marcat împotriva echipei americane. Alexander Sharov, în minutul 16, i-a supărat din nou pe americani. Pucul a fost lovit imediat după sfârșitul următorului penalti al jucătorului de hochei american.

În a doua perioadă, americanii au adăugat semnificativ. Atacuri rapide au avut loc mereu împotriva jucătorilor americani. În minutul 33, Anthony Di Angelo a redus diferența cu un șut la distanță. La momentul golului, jucătorii de hochei ruși erau mai puțini. După aceea, americanii au continuat să tragă mult în poarta lui Shesterkin, dar portarul nostru a fost de încredere. Este demn de remarcat faptul că jucătorii de hochei americani i-au „aruncat” pe ruși de trei ori în a doua perioadă.

Americanii au început din nou a treia perioadă în mod activ, dar primul gol din perioadă a zburat în poarta jucătorilor de hochei din străinătate. Serghei Tolchinsky în minutul 42 a adus echipa națională rusă în față (3: 1). Apoi, rușii au început să încalce regulile. Acest lucru s-a datorat presiunii ridicate a americanilor și avantajului total de joc al acestora din urmă. O astfel de activitate a echipei de hochei din SUA a fost recompensată cu un al doilea puck în scopul nostru. În minutul 49, Zach Warenski a redus din nou diferența dintre americani la minimum. În restul perioadei, rușii au fost exclusiv în defensivă. Pentru întregul joc, Shesterkin a reflectat peste 40 de fotografii de jucători americani. Acest joc al portarului a devenit un ajutor semnificativ pentru întreaga echipă națională în păstrarea scorului câștigător. Practica înlocuirii portarului cu un al șaselea jucător de teren la finalul întâlnirii nu i-a ajutat nici pe americani. Rusia a rezistat și a câștigat cu 3: 2.

Taxele lui Valery Bragin vor juca următorul meci din turneu pe 4 ianuarie. Rivalii rușilor din semifinale vor fi echipa națională a Suediei.