Cine Va Juca în Semifinala UEFA Champions League

Cuprins:

Pe 30 aprilie și 1 mai 2019, meciurile din semifinale vor avea loc în principalul turneu de fotbal al cluburilor din Europa, Liga Campionilor. Într-o etapă atât de înaltă, există o singură echipă din Spania și Olanda și două cluburi din Anglia.

Cine va juca în semifinala UEFA Champions League 2019

La jumătatea lunii martie 2019, a avut loc tragerea la sorți pentru cele două perechi de semifinale din UEFA Champions League 2019. Datele primului și celui de-al doilea meci au fost stabilite, după care cele mai bune două echipe vor juca în finală la noul Atletico. Stadionul Madrid din Spania.

Prima semifinală a Ligii Campionilor - 2019

Pe 30 aprilie va avea loc meciul din prima semifinală a Ligii Campionilor-2019 în care se vor întâlni Înainte de începerea turneului, puțini specialiști în fotbal ar fi putut imagina o astfel de pereche de semifinale. Aceste echipe nu au fost clasate printre principalele favorite ale competiției, iar Ajax Amsterdam a făcut o senzație reală, depășind nu doar faza grupelor, ci și două runde de play-off.

Fotbaliștii olandezi s-au putut califica din grup împreună cu German Bayern, Greek Aek și portughez Benfica. Mai mult, în faza grupelor, „Ajax” a jucat de două ori la egalitate cu unul dintre favoritele întregului turneu - clubul din München. În 1/8 de finală, Ajax, senzațional, după înfrângerea acasă împotriva Real Madrid, a reușit să-i învingă pe spanioli pe terenul lor în jocul retur, cu un scor de 4: 1. În sferturile de finală, clubul olandez a eliminat un alt favorit al turneului - Juventus de la Torino, învingându-i pe italieni în meciul decisiv de pe stadionul de acasă cu 2: 1.

„Tottenham” englezesc a ajuns în etapa playoff-urilor din grupa „death”, lăsând în spatele turneului „Inter” italian și pierzând prima linie doar în fața „Barcelona”. În prima rundă a playoff-ului, britanicii au învins-o pe Borussia Dortmund cu un scor total de 4: 0 (3: 0 și 1: 0 acasă și, respectiv, în deplasare). În sferturile de finală, londonezii au eliminat un alt club englez, care a fost considerat unul dintre favoritele întregului turneu - Manchester City. La Londra, gazdele au câștigat cu 1: 0, iar la Manchester au pierdut cu 3: 4 într-un meci dramatic. Cu toate acestea, în ceea ce privește numărul de goluri marcate într-un domeniu străin, Spurs a reușit să avanseze în semifinale.

A doua semifinală a Ligii Campionilor - 2019

în al doilea meci de semifinală al Ligii Campionilor - 2019. Barcelona în ultimii ani a fost întotdeauna unul dintre principalii concurenți la titlul de cel mai bun club din Lumea Veche. În 2019, catalanii au trecut cu ușurință etapa grupelor. În prima rundă a playoff-ului, au învins francezul Lyon. Prima întâlnire din Franța s-a încheiat cu un scor de 0: 0, în timp ce în Spania jucătorii Barcelonei nu au lăsat șanse adversarilor lor, câștigând 5: 1. În sferturi, granatul albastru a rupt rezistența lui Manchester United cu un scor total de 4: 0 (1: 0 și 3: 0).

Rivalii Barcelonei în semifinale, jucătorii de la Liverpool au reușit să depășească eroic faza grupelor, lăsând în spatele meciurilor decisive echipa puternică din Italia, Napoli. În finala 1/8, Liverpool s-a ocupat de Bayern München. În prima întâlnire din Germania, s-a înregistrat o remiză fără goluri, iar în Anglia Liverpool și-a luat efectul, învingând Munchenul cu 3: 1. În sferturile de finală, britanicii au depășit rezistența portughezilor Porto cu un scor total de 6: 1. Acasă, Liverpool a marcat două goluri fără răspuns, în timp ce în Portugalia au lovit de patru ori golul adversarului, primind o singură dată.

Câștigătorii perechilor din semifinale vor fi anunțați pe 17 aprilie, când se va încheia confruntarea anglo-spaniolă.