Cupa Mondială 1/8 Finale 2014: Costa Rica - Grecia

Pe 29 iunie, în orașul brazilian Recife, a avut loc al patrulea meci din finala 1/8 a campionatului mondial de fotbal din Brazilia. S-au întâlnit echipele din Costa Rica și Grecia, care s-au îndreptat senzațional către etapa decisivă a turneului.

Cupa Mondială 1/8 finale 2014: Costa Rica - Grecia

Perechea Costa Rica - Grecia a fost considerată cea mai slabă dintre celelalte echipe din playoff. Jocul dintre aceste echipe a fost o confirmare clară a acestui lucru.

Prima repriză a fost plictisitoare. Costaricenii au încercat să joace primul număr, iar grecii au făcut contraatacuri, dar practic nu au existat șanse să înscrie. Mingea s-a mișcat încet, spectatorii puteau vedea lupta în centrul terenului, echipele rareori îi deranjau pe portari.

Printre momentele memorabile din prima jumătate a întâlnirii, se poate remarca atacul periculos al grecilor, când jucătorul european de la distanță nu a reușit să lovească poarta adversarilor. Portarul din Costa Rica, Navas, a venit în ajutor.

Prima repriză s-a încheiat cu o remiză fără goluri.

La începutul celei de-a doua jumătăți a întâlnirii, costaricanii și-au deschis un cont. În minutul 52, Brian Ruiz a lovit colțul de jos al porții europene cu cea mai precisă lovitură. Costa Rica a condus cu 1 - 0. După acest moment, grecii au început să facă presiuni active, încercând să escaladeze situația de la porțile centramericanilor. Cu toate acestea, nu a funcționat, au fost puține șanse. Dar averea sportivă s-a întors în continuare cu fața către greci.

Deja în timpul condensat, Papastatopoulos a jucat excelent la finalizarea mișcărilor și a egalat scorul. Grecii au scos o remiză în timpul regulamentar. În plus, europenii au mai avut un moment pentru a atinge poarta costaricanilor în timpul regulat al meciului. Dar portarul Navas își salvează echipa după ce a lovit un jucător grec sub transversală.

În prelungiri, spectatorii nu au văzut golurile, dar trebuie să recunoaștem că grecii au fost mai aproape de poartă. Deja la minutul 121 al întâlnirii, Mitroglu a ratat o șansă reală de a marca. Jucătorul grec a șutat de la distanță aproape de poartă, dar a ratat ținta.

Jocul s-a încheiat cu o remiză, prin urmare, pentru a doua oară în turneu, soarta atingerii etapei următoare s-a decis într-o lovitură de pedeapsă.

Norocul i-a zâmbit Costa Rica. Toți cei cinci jucători și-au transformat loviturile, ceea ce a dus la câștigarea central-americanilor la penalty-uri cu 5-3. Costa Rica va juca acum Olanda în sferturile de finală, iar Grecia va pleca acasă.