Ce Noi Recorduri Olimpice Sunt Stabilite La Londra

La Jocurile Olimpice XXX de la Londra, timp de trei săptămâni, cei mai buni sportivi din întreaga lume au concurat între ei pentru medalii de aur pentru a-și aduce echipa națională pe primul loc în clasament. Mai mult, pe drumul spre victorie, unii dintre ei au reușit să stabilească noi recorduri mondiale.

Ce noi recorduri olimpice sunt stabilite la Londra

Noile realizări olimpice în competițiile din 2012, în primul rând, au vizat sporturile nautice. În manșele finale de 400 de metri, s-au stabilit simultan trei recorduri mondiale, dintre care două aparțin tinerilor sportivi din China. Ei bine, al patrulea timp record a fost înregistrat în cursa de 800 de metri alături de campioana mondială din Kenya.

Chineză, în vârstă de șaisprezece ani, Ye Shiven a stabilit un record mondial la înotul complex de 400 de metri feminin. În urma competiției, medaliatul cu aur a arătat un timp de 4.28, 43 - cea mai mare realizare olimpică din această disciplină. Argintul i-a revenit americancei Elizabeth Beisel cu un scor de 4.31, 27, în timp ce chinezul Li Huanghu a câștigat bronzul (4.32, 91).

Într-o înot similară în rândul bărbaților, deținătorul recordului a fost din nou un atlet din China - Sun Yang, care a arătat un rezultat de 3,40, 14. Locul al doilea a fost ocupat de un atlet din Coreea de Sud Pak Tae Hwan, care a înotat 400 de metri în 3,42, 06, iar al treilea a revenit americanului Peter Vanderkai, cu un rezultat de 3,44, 96.

Echipa feminină australiană a stabilit un nou record mondial la Jocurile Olimpice din 2012 - în ultimii 400 de metri, a arătat cel mai bun timp de 3 minute 33, 15 secunde. Echipa a inclus sportivii Keith Campbell, Brittany Elmsley, Alicia Cutts și Melanie Schlanger.

Și pe 9 august, campionul mondial la curse, kenianul David Rudisha, a câștigat medalia de aur pentru țara sa în cursa de 800 de metri și a arătat un timp record - 1.40, 91, actualizându-și propria cea mai înaltă realizare - 1.41.01. A terminat imediat cu un avantaj decent față de ceilalți participanți la competiție, pe care l-a menținut cu încredere pe tot parcursul cursei. Locul al doilea a fost ocupat de sportivul din Botswana Nigel Amos (1 minut 41, 73), iar bronzul a fost câștigat de al doilea kenyan Timothy Kitum, al cărui rezultat - 1,42, 53.