Care Sunt șansele Echipei Ruse La Jocurile Olimpice De La Londra

Peste câteva zile, cele 30 de Jocuri Olimpice de vară se vor deschide în capitala Marii Britanii. Mulți sportivi din întreaga lume vor concura pentru premii în această competiție de prestigiu. Printre ei vor fi rușii.

Care sunt șansele echipei ruse la Jocurile Olimpice de la Londra

Echipa națională a URSS, a cărei Rusia a devenit succesorul legal, a fost considerată principala favorită pentru a câștiga în clasamentul olimpic al echipei. Desigur, au obținut un rezultat atât de uimitor ca la Jocurile Olimpice de la Moscova din 1980, când sportivii noștri au câștigat 80 de medalii de aur, doar în absența multor concurenți serioși. Dar 50 de medalii de aur la München, 49 de medalii de aur la Montreal, în special 55 de premii de top la Seul, au vorbit de la sine.

Cu toate acestea, prăbușirea URSS și perioada de haos care a urmat în viața economică și politică a Rusiei și-au făcut treaba. Dacă la Jocurile Olimpice din Barcelona de la 1992, sportivii din 12 foste republici ale Uniunii Sovietice, acționând ca o singură echipă, au fost în continuare capabili să ocupe primul loc prin inerție, după ce au câștigat 45 de medalii de aur, apoi după 4 ani la Jocurile Olimpice la Atlanta, echipa rusă a obținut doar 26 de medalii de cel mai înalt standard … Pe primul loc cu un avantaj imens (44 de medalii de aur) a fost echipa SUA.

Tendințele pozitive care au început la sfârșitul anilor 90 au dus la faptul că rușii au avut mai mult succes la următoarele olimpiade. Cele 32 de medalii de aur de la Sydney (2000) păreau să inspire speranță că Rusia ar putea fi acum un concurent serios pentru Statele Unite. Dar apoi China în curs de dezvoltare rapidă a intrat în joc. Deja la Jocurile Olimpice de la Atena din 2004, echipa chineză a împins cu încredere Rusia pe locul trei la echipa generală, câștigând 32 de medalii de aur (rușii - doar 27). Și deja la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008, chinezii au devenit în general triumfători, după ce au primit 51 de medalii de cel mai înalt standard. Americanii s-au clasat pe locul doi cu 36 de medalii de aur, iar rușii pe locul trei cu 23.

Din păcate, practic nu există șanse ca la Jocurile Olimpice de la Londra sportivii noștri să facă un miracol și să devină din nou lideri. Realitatea este că limita noastră este locul 3 în echipă. Acesta este rezultatul pe care îl vizează sportivii ruși. Sarcina minimă este de a obține 25 de medalii de aur. Sarcina maximă este de 30.