Cel Mai Premiat Club De Fotbal Din Spania

În prezent, Campionatul Spaniol de Fotbal este recunoscut ca unul dintre cele mai interesante datorită prezenței în cluburile spaniole a celor mai eminente vedete la scară mondială. Mai multe dintre cele mai puternice cluburi din lume joacă în divizia de fotbal spaniolă de vârf, dar din punct de vedere istoric doar unul este recunoscut ca fiind cea mai intitulată echipă de fotbal din Spania.

Cel mai premiat club de fotbal din Spania

Potrivit FIFA, celebra echipă din Madrid „Real” a fost recunoscută ca fiind cel mai bun club de fotbal din secolul al XX-lea. Această echipă este cea mai intitulată din Europa. Prin urmare, este destul de logic să recunoaștem „cremosul” drept cea mai bună echipă din Spania.

Imagine
Imagine

De mai bine de un secol de existență, Real Madrid a câștigat multe trofee atât pe arena internă, cât și pe terenurile europene. În topul diviziei spaniole (La Liga), Real Madrid a câștigat peste treizeci de victorii (32). Acesta este cel mai bun rezultat dintre echipele spaniole. Pentru comparație: Barcelona a câștigat campionatul doar de 23 de ori.

Real Madrid este nouăsprezece câștigători ai Cupei Spaniei, iar Galacticos a câștigat Supercupa țării lor de nouă ori.

Dintre toate cluburile de fotbal europene, nimeni nu a câștigat trofeul Cupei Campionilor (Liga) mai mult decât această echipă spaniolă. Real Madrid a câștigat prestigiosul turneu de zece ori. Principalul căutător al Madridului după acest indicator este „Milano” italian cu șapte victorii în competiția numită.

Real Madrid a câștigat de două ori în a doua cea mai importantă Cupă Europeană - Cupa UEFA. Același număr de victorii se înregistrează pentru „cremă” în Supercupa UEFA și Cupa Intercontinentală. Odată (în 2014) Real Madrid a câștigat Cupa Mondială a Cluburilor.

La începutul anului 2016, Real Madrid a obținut 77 de victorii prestigioase pe arena internă și turnee europene. Madridul a câștigat un număr atât de impresionant de titluri în 113 ani. Fanii celei mai intitulate echipe din Spania speră că numărul trofeelor Real Madrid va continua să crească în viitor.