Care Este Cel Mai Intitulat Club De Fotbal Din Italia

Serie A italiană este considerată unul dintre campionatele naționale de fotbal de top. Acest turneu a oferit lumii mai multe cluburi grozave, a căror istorie datează de peste o sută de ani. Fotbalul în Italia este aproape o religie.

Care este cel mai intitulat club de fotbal din Italia

Cel mai intitulat club de fotbal din Italia este Torino Juventus, care a fost fondat în 1897. Această echipă este a treia cea mai veche din toată Italia și una dintre cele mai populare nu numai în propria țară și în Europa, ci și în lume. Din punct de vedere istoric, Juventus a devenit primul club italian care a jucat un meci internațional în primul campionat mondial din 1909. Titlul nu a fost câștigat atunci. Dar soarta a promis încă să devină „Juve” un mare club italian.

Titlurile acestei echipe sunt impresionante. Fanii „Bătrânei Doamne” au 32 de campionate italiene. Au fost recunoscuți oficial doar 30. Două trofee au fost ridicate din cauza scandalurilor de meciuri de cumpărare. Clubul a câștigat Cupa Italiei de 9 ori și Supercupa de 6 ori. Acesta este un record.

Juventus a câștigat mai multe titluri și pe arena internațională. De exemplu, echipa a câștigat Cupa Europei și Supercupa UEFA de două ori, odată a devenit câștigătoarea Cupei Cupelor Europene și de trei ori a câștigat Cupa UEFA.

În sezonul 2013-2014, Turintsy a devenit din nou campionul Italiei, arătând un joc excelent. În același timp, s-a stabilit un record din Serie A în ceea ce privește numărul de puncte marcate de o echipă. Juve a avut 102 dintre ei după 38 de jocuri.