Brazilia - Croația: Cum S-a încheiat Primul Meci Al Cupei Mondiale Din

Pe 12 iunie 2014, a început principalul turneu de fotbal din perioada de patru ani - Cupa Mondială a început în Brazilia. În meciul de deschidere, principalul favorit al campionatului (brazilienii) a trebuit să joace cu un rival puternic din Europa - echipa națională a Croației.

Brazilia - Croația: cum s-a încheiat primul meci al Cupei Mondiale din 2014

Meciul de deschidere a Cupei Mondiale a avut loc în orașul brazilian São Paulo, pe stadionul Arena Corinthians. O arenă complet plină a așteptat primul meci al echipei naționale a Braziliei.

După fluierul de început, vuietul asurzitor al fanilor i-a alungat pe brazilieni. Cu toate acestea, în minutul 11, întreaga țară gazdă a Cupei Mondiale a fost șocată. Fundașul de cinci ori campion mondial Marcelo a tăiat mingea în propria poartă, iar croații au preluat conducerea în meci. După 18 minute, vedeta principală a echipei naționale a Braziliei, Neymar, a restabilit echilibrul, trimițând mingea cu cea mai precisă lovitură mică din afara zonei de penalizare chiar în colțul porții. Deci, scorul din joc a devenit egal - 1 - 1.

După pauză, brazilienii au încercat să mai înscrie un gol. Au reușit să facă acest lucru nu din joc, ci din penalty. Neymar la 71 de minute a adus Pentacampionii în avantaj: 2 - 1. În ultimele minute, croații au încercat să se recupereze. Portarul i-a salvat pe brazilieni de mai multe ori. Drept urmare, regula de nezdruncinat a fotbalului a funcționat și deja în timpul condensat tânărul talent al Braziliei Oscar, sărind în poartă, a trimis mingea în plasă, stabilind scorul final 3 - 1.

Naționala Braziliei a câștigat primul meci din turneu. Cu toate acestea, trebuie să recunoaștem că pentacampionii au obținut trei puncte foarte greu. Mai multe meciuri incitante îi așteaptă pe fani.