Cum A Jucat Zenit Primul Său Meci Din Liga Campionilor Sezonul 2014-2015

Pe 16 septembrie, Zenit St. Petersburg a jucat primul său meci în faza grupelor din sezonul Ligii Campionilor 2014-2015. Rivalii clubului nostru au fost jucătorii Benfica. Meciul a avut loc în Portugalia.

Cum a jucat Zenit primul său meci din Liga Campionilor sezonul 2014-2015

Echipa rusă a început întâlnirea cu formidabilul adversar portughez foarte încrezător. Deja în primele minute, Hulk a servit periculos în suprafața de pedeapsă. Pasa sa aproape s-a încheiat cu un gol împotriva lui Benfica. Acesta a fost primul avertisment împotriva apărării portugheze. După alte câteva minute, Zenit a mai marcat. Hulk în minutul 5 a primit o pasă inteligentă de la Shatov și a trimis mingea în plasa porții lui Arthur. Echipa rusă a preluat conducerea cu 1 - 0. După golul primit, jucătorii Benfica au încercat să își intensifice acțiunile în atac, dar fotbaliștii de la Sankt Petersburg nu au permis adversarilor să facă nimic.

La jumătatea primei reprize au mai avut loc două evenimente importante. Pentru un fault de ultimă instanță împotriva lui Dani, portarul portughez a fost dat afară, iar în minutul 22, după o lovitură de colț, Witsel a asigurat avantajul lui Zenit. Scorul este acum de 2 - 0. Cu acest rezultat, echipele au intrat în pauză.

În a doua repriză, jucătorii clubului rus au mai avut câteva șanse. Cu toate acestea, implementarea a eșuat. Hulk a lovit stâlpul după ce a lovit dintr-un unghi acut, Rondon a trecut pe lângă poartă, mergând la o întâlnire cu portarul. Jucătorii Benfica nu au avut șanse strânse de scor la sută la sută. Putem observa lovitura periculoasă la capul lui Luizao după standard. Spa-uri Lodygin.

Meciul s-a încheiat cu o victorie încrezătoare a lui Zenit cu scorul de 2 - 0. Jucătorii echipei ruse au arătat o bună organizare a jocului și au putut să-și confirme clasa.