Jocurile Olimpice De Vară 1912 La Stockholm

A cincea Olimpiadă de vară din 1912 a avut loc la Stockholm în perioada 6-27 iulie. Capitala Suediei a fost aleasă pentru a găzdui Jocurile la sesiunea din 1904 a Comitetului Internațional Olimpic (COI) de la Berlin.

Jocurile Olimpice de vară 1912 la Stockholm

Marea deschidere a Jocurilor Olimpiadei a V-a a avut loc pe 6 iulie 1912 la Stadionul Regal. La ceremonia de deschidere au participat regele Suediei Gustav al V-lea și Pierre de Coubertin. Standurile stadionului, care poate găzdui 32 de mii de spectatori, au fost împachetate până la capacitate maximă.

La competiție au participat 2407 de sportivi din 28 de țări. Competițiile au avut loc în 14 sporturi, ceea ce a fost oarecum inferior numărului de discipline din olimpiada anterioară, dar numărul total de competiții a crescut. Pentatlonul a apărut pentru prima dată în programul olimpic, pentru prima dată au avut loc competiții de înot în rândul femeilor. La Jocurile Olimpice de la Stockholm, disciplinele clasice au fost incluse în programul competițional - cursele de ștafetă de 4 x 100 și 4 x 400 de metri, precum și alergarea la 5000 și 10000 de metri.

Competiția s-a desfășurat într-o luptă foarte tensionată, dar în multe sporturi favoritele au fost imediat determinate. Deci, în cursa de 800 de metri, nu a fost egal cu americanii - James Meredith, Melvin Shepperd și Ira Davenport.

În cursa de 5 km, s-a desfășurat o luptă dramatică între finlandezul Hannes Kolehmainen și francezul Jean Buen. Victoria a fost prevăzută pentru alergătorul francez, care a stabilit un nou record mondial în cursa preliminară. Atletul însuși nu s-a îndoit de victorie, crezând că nu are rivali demni. Cu toate acestea, imediat după începerea cursei, a devenit clar că tânărul atlet finlandez Hannes Kolehmainen nu avea să cedeze în fața lui. Au parcurs întreaga distanță picior cu picior - dacă unul a reușit să meargă înainte, celălalt l-a prins imediat, și așa de șaptesprezece ori. Cu câteva secunde înainte de final, francezul a reușit să devină adversar, dar în ultimii metri finlandezul l-a ajuns din urmă și a reușit să treacă mai întâi linia de sosire. Recordul stabilit cu o zi înainte de francez a fost imediat îmbunătățit cu 30 de secunde, ceea ce a fost o realizare cu adevărat fenomenală. La aceeași olimpiadă, Hannes Kolehmainen a câștigat încă două medalii de aur în cursa de 10.000 de metri și cea de 8.000 de metri în cruce.

Americanii s-au situat în fruntea loviturii, cu Patrick McDonald și Ralph Rose câștigând aur și argint. Americanii au excelat, de asemenea, în obstacolele de 110 metri, aurul a fost câștigat de Fred Kelly.

Concursurile de lupte au fost foarte interesante. Durata luptelor a fost limitată la o oră, în caz de egalitate, câștigătorul a fost determinat de puncte. Dar în semifinale și finale, timpul nu a fost limitat, drept urmare, lupta dintre rusul M. Klein și finlandezul A. Asikainen a durat 10 ore. Finlandezul a câștigat. De când a câștigat-o în semifinale, a trebuit imediat să participe la lupta finală fără odihnă, pe care a pierdut-o în fața unui sportiv suedez. Toate protestele finlandezilor și ale rușilor care i-au susținut au fost respinse.

Au fost multe astfel de decizii nedrepte la această olimpiadă. Deci, a început să plouă în timpul competiției de tragere. Pentru trăgătorii suedezi, organizatorii au ridicat imediat un baldachin, iar sportivii din alte țări nu au fost autorizați sub acesta. Drept urmare, suedezii au câștigat șapte medalii de aur, șase de argint și patru de bronz. Au câștigat, de asemenea, în clasamentul general al echipelor, primind 24 de medalii de aur, 24 de argint și 17 de bronz.

Câștigătorii au fost premiați pe stadionul regal. După prezentarea medaliilor, a avut loc un banchet, la care au participat toți participanții la concurs. Pierre de Coubertin a vorbit despre necesitatea organizării următoarelor olimpiade într-un mod și mai organizat și să le sărbătorim cu bucurie și armonie.