Cum A Fost Meciul Rusia-Cehia La Euro

O victorie majoră asupra fotbaliștilor cehi chiar la începutul turneului le-a permis fanilor echipei să se bazeze pe performanța de succes a naționalei ruse la Euro 2012. Din păcate, aceste speranțe nu au fost destinate să se împlinească.

Cum a fost meciul Rusia-Cehia la Euro 2012

La începutul meciului, jucătorii echipei naționale cehe arătau mai activi decât jucătorii noștri, aveau mai multă posesie a mingii și apăsau când era pierdută. Dar în curând rușii s-au concentrat, au efectuat un atac bun, care s-a încheiat cu o lovitură de colț. Din acel moment, inițiativa a trecut în sarcina lui Dick Advocaat.

Punctul de cotitură al întregului meci a fost episodul din minutul 16. Dzagoev a interceptat mingea în centrul terenului, a trecut elegant peste jucătorii cehi și a făcut o pasă pe flancul drept al atacantului Kerzhakov. Alexander a lovit imediat poarta adversarului. Proiectilul sportiv a lovit bara transversală și a sărit pe Alan, care s-a mutat la timp în zona de penalizare. Cech a fost nevoit să scoată mingea din propria poartă, scorul fiind 1: 0.

După acest episod, jucătorii noștri au avut ocazia să joace mai mult pe contraatac, să intre în zone libere în jumătatea terenului adversarului. Roman Shirokov a folosit foarte bine acest lucru după transferul lui Arshavin, stabilind scorul final din prima repriză la minutul 25 al întâlnirii - 2: 0.

Începutul reprizei a doua a amintit de primele minute ale meciului - cehii au fost mai activi, dar acum acest lucru era deja necesar în cursul întâlnirii. Fotbaliștii echipei naționale ruse s-au apăsat pe poarta lor, care a fost folosită cu pricepere de adversar. Transferul la distanță al mingii l-a lăsat pe Malafeev aproape singur cu Vaclav Pilarzh, care nu a ratat șansa de a marca. Scorul a devenit 2: 1, avantajul confortabil al rușilor a dispărut, iar naționala cehă a fost inspirată.

Mai aproape de ultimul sfert al meciului, jucătorii ambelor echipe au început să obosească. Naționala cehă, după ce nu a realizat nimic mai mult, a încetinit. În plus, Dick Advocaat a ghicit cu un înlocuitor, eliberându-l pe Pavlyuchenko în locul lui Kerzhakov. În scurt timp, Roman a devenit autorul unei asistențe pentru Dzagoev, care a marcat o dublă.

Trei minute mai târziu, Pavlyuchenko a reușit să se distingă, datorită acțiunilor individuale, marcând un gol frumos. În minutul 85, s-a făcut o altă modificare, care a făcut posibilă intrarea pe teren a lui Kokorin. Scorul 4: 1 reflecta pe deplin echilibrul puterii pe terenul de fotbal.