Cum A Fost Meciul Rusia-Polonia La Euro

Rezultatul meciului de fotbal Rusia-Polonia a lăsat rivalii o șansă bună de a ajunge în sferturile de finală ale Euro 2012. Dar următoarele jocuri nu au îndeplinit așteptările fanilor și echipele care erau considerate favorite din grupa lor au renunțat la turneu.

Cum a fost meciul Rusia-Polonia la Euro 2012

Al doilea meci la Euro 2012 a fost jucat de echipa națională rusă împotriva uneia dintre gazdele turneului - echipa poloneză. Întâlnirea din faza grupelor a avut loc la Varșovia pe stadionul național.

Începutul meciului s-a dovedit a fi dificil pentru echipa rusă. Sportivii ambelor echipe au fost nervoși și au făcut greșeli neforțate. Gazdele au atacat mai des, deși jucătorii echipei naționale rusești dețineau mai mult mingea.

La sfârșitul primei jumătăți a întâlnirii, Alan Dzagoev a deschis scorul. În minutul 36 după transferul lui Andrey Arshavin, el a marcat al treilea gol în turneu împotriva adversarilor săi. După ce golul a fost marcat, rușii au început să joace mai puțin activ, cedând inițiativa fotbaliștilor polonezi.

Proprietarii stadionului au primit un motiv de bucurie în minutul 58 al întâlnirii. O minge elegantă în primele nouă goluri ale lui Malafeev a fost marcată de căpitanul echipei naționale a Poloniei, Jacob Blashchikovsky. Din acel moment, jocul a început „pe un curs de coliziune”.

Emoțiile jucătorilor mergeau deseori dincolo de ceea ce era permis. În minutul 60 al jocului, atacantul echipei gazdă Robert Lewandowski a primit un avertisment. El a primit un cartonaș galben pentru o lovitură dură la picioarele lui Igor Denisov, care, la rândul său, nu a rămas datori și a câștigat un cartonaș galben pentru că a vorbit cu arbitrul.

La finalul întâlnirii, echipa națională rusă a exercitat presiuni pe teritoriul adversarului, dar tactica nu a adus rezultatul dorit. Antrenorul rușilor Dick Advocaat l-a înlocuit pe Alexander Kerzhakov, în locul căruia a apărut pe teren Roman Pavlyuchenko.

Arbitrul ședinței a adăugat trei minute suplimentare la timpul regulat al meciului. Rușii ar putea smulge victoria într-un joc dificil. Prin eforturile lui Arshavin, s-a creat o șansă de scor, dar jocul de încredere al portarului polonez Przemyslav Tyton a împiedicat jucătorii să o folosească. La sfârșitul confruntării, gazdele au avut dreptul la o lovitură liberă, dar nici el nu a schimbat scorul pe tabela de marcaj. Rezultatul 1: 1 - echipa a părăsit terenul.