Cupa Mondială La Fotbal: Rezultatele Celei De-a Opta Zile De Joc

Cea mai așteptată întâlnire din a opta zi de joc la Cupa Mondială din Brazilia a fost meciul dintre echipele naționale din Uruguay și Anglia. Pe lângă aceste echipe remarcabile, echipele naționale din Columbia, Côte d'Ivoire, Japonia și Grecia au intrat pe terenurile stadionului din Brazilia pe 19 iunie.

Cupa Mondială 2014 la fotbal: rezultatele celei de-a opta zile de joc

Primul meci al zilei a avut loc în capitala Braziliei. Liderii grupei C, echipele naționale din Columbia și Coasta de Fildeș au participat la meci. Prima repriză a fost fără goluri. A existat tensiune în arena numită după marele atacant Garrinchi. Impresia a fost că jucătorii aveau greutăți pe picioare - dezvoltarea evenimentelor a fost fără grabă. A doua repriză a încântat privitorul cu goluri. În primul rând, columbienii au marcat de două ori, după care spectatorii sud-americani s-au liniștit și au așteptat un final simplu al întâlnirii. Cu toate acestea, Gervinho a reușit să recâștige un singur gol. În restul de 15 minute, jucătorii africani au încercat să înscrie mai mult, dar acest lucru nu s-a întâmplat. Naționala columbiană a înscris încă trei puncte și a condus singură cvartetul C al campionatului mondial.

Întâlnirea dintre Uruguay și Anglia a fost piesa centrală a meciurilor din 19 iunie. Ambele echipe și-au pierdut meciurile de deschidere în turneu, astfel încât meciul din runda a doua din grupa D a avut o mare importanță. Eroul întâlnirii a fost Luis Suarez, care a marcat două goluri împotriva strămoșilor fotbalului. Anti-eroul este Wayne Rooney, care, deși a marcat un gol, a ratat încă două șanse mari de a surprinde golul sud-american. La început, uruguayenii au preluat conducerea, dar apoi Anglia s-a luptat să revină. Cu toate acestea, în ultimele zece minute, Suarez a marcat o dublă și a adus victoria finală în Uruguay cu scorul de 2 - 1. Acum sud-americanii au ajuns din urmă cu echipele naționale din Italia și Costa Rica, dar acestea din urmă au un joc unul cu celălalt în rezervă. Situația din grupa D este și mai confuză.

Ultimul meci al zilei a fost meciul de la Natal dintre Japonia și Grecia. Acest meci a devenit cel mai plictisitor din a opta zi de joc. Scorul final 0 - 0 reflectă conținutul principal al întâlnirii. Nu au fost multe momente periculoase, dar japonezii erau încă mai aproape de victorie. Aceste echipe reprezintă Grupa C la Cupa Mondială. Acum, după două runde, tabelul din acest cvartet este condus de columbieni cu șase puncte, ivorienii au trei puncte, iar japonezii și grecii au câte un punct. Echipele vor trebui să mai joace încă un meci din grupă.