Copa America 2016: O Privire De Ansamblu Asupra întâlnirii Ecuador-Peru

Confruntarea dintre echipele naționale din Ecuador și Peru în runda a doua a grupei din Cvartetul B urma să fie decisivă pentru ambele echipe. Aceste echipe au fost, conform previziunilor experților, cele care au trebuit să lupte pentru locul doi în grupa în care joacă Brazilia.

Copa America 2016: o privire de ansamblu asupra întâlnirii Ecuador-Peru

Meciul dintre echipele naționale din Peru și Ecuador s-a dovedit a fi incitant și intens. În ciuda faptului că ecuadorienii aveau un avantaj statistic, întâlnirea a avut loc ca o confruntare între echipe complet egale. Fotbaliștii ecuadorieni au fost de două ori mai predispuși să lovească poarta adversarilor (18 față de 9), în timp ce doar fiecare a treia lovitură a fiecărei echipe a atins linia de poartă. În posesia mingii, avantajul era de partea ecuadorienilor (56% - 44%). Cu toate acestea, rezultatul meciului este determinat de cifrele de pe tabela de marcaj și nu de statistici.

Deja în minutul 5 al întâlnirii, scorul a fost deschis de peruani. Christian Cueva nu a lăsat nicio șansă pentru portarul ecuadorian Alexander Dominguez. În minutul 13, Edison Flores a reușit să dubleze conducerea echipei naționale a Peru. După ce a înscris două goluri, se părea că echipa națională a Ecuadorului avea puține șanse să înscrie cel puțin câteva puncte în meci, dar fotbalul este adesea imprevizibil.

Fotbaliștii ecuadorieni din a doua jumătate a primei reprize au început să acționeze mai activ, rezultând un gol al lui Enner Valencia cu șase minute înainte de sfârșitul primei jumătăți a întâlnirii. După ce a primit o pasă în zona de penalizare, ecuadorianul a împușcat cu exactitate pe lângă portarul echipei naționale a Peru, lăsându-i pe acesta din urmă nicio șansă. Echipele au plecat la pauză cu avantajul peruanilor într-un singur gol.

A doua jumătate a ședinței a început cu un ușor avantaj al ecuadorienilor. Acest lucru s-a datorat scorului pe tabela de marcaj. Inițiativa jucătorilor atacanți a fost răsplătită deja în minutul 48. Miller Bolaños compară numerele de pe tabela de marcaj - 2: 2.

În restul meciului, echipele nu au reușit să atingă poarta celuilalt, deși au avut șanse bune pentru asta. Scorul final al meciului 2: 2 arată corect. Peruanii au început bine întâlnirea, iar jucătorii ecuadorieni au putut să-și arate caracterul și să schimbe valul confruntării.

Potrivit rezultatelor întâlnirii, jucătorii din Peru câștigă patru puncte după două runde, ecuadorienii au două puncte. Cu toate acestea, șansele acestuia din urmă de a se califica din grupă par mai preferabile, întrucât în meciul final al grupei B, rivalii Ecuadorului vor fi echipa națională a Haiti, iar peruanii vor juca cu Brazilia.