Copa America 2016: Recenzia Meciului Brazilia - Ecuador

Echipa braziliană de fotbal la toate turneele majore este considerată pe bună dreptate una dintre favoritele din fiecare meci. Așa a fost înainte de prima întâlnire a campionilor mondiali de cinci ori la Copa America 2016. Rivalii brazilienilor erau fotbaliști din Ecuador.

Copa America 2016: recenzia meciului Brazilia - Ecuador

Rezultatul final al meciului s-a dovedit a fi imprevizibil pentru majoritatea fanilor fotbalului. În ciuda favoritismului brazilianilor, încă din primele minute ale întâlnirii, fotbaliștii ecuadorieni s-au putut opune fotbalului decent Pentacampurilor. Întreaga primă repriză a fost jucată într-o luptă egală. Echipele au încercat să răspundă cu atac în atac, deși jucătorii nu au creat șanse periculoase și cu adevărat de gol la poarta rivalii.

În primele patruzeci și cinci de minute, brazilienii au lovit doar patru șuturi la poartă, dintre care doar unul a lovit ținta. A fost lovit de Filipe Coutinier în minutul șase. În prima jumătate a întâlnirii, ecuatorienii au răspuns cu doar două lovituri, în timp ce portarul brazilian a intrat în joc doar după ce Ener Valencia a lovit dintr-o lovitură liberă în 37 de minute. Prima repriză s-a încheiat cu o remiză fără goluri.

A doua jumătate a întâlnirii a fost marcată de o decizie foarte controversată a arbitrului lateral, care a influențat rezultatul final al meciului. În minutul 66, jucătorii ecuadorieni au efectuat un atac exemplar, după care Montero a șutat de pe flancul stâng în zona de penalti. Mingea a alunecat peste mâinile portarului brazilian și s-a rostogolit în poartă. Curiozitatea episodului nu a afectat bucuria sinceră a ecuadorienilor, dar golul a fost anulat. Judecând după repetările episodului, arbitrul lateral a stabilit în mod eronat că mingea se afla în spatele liniei de poartă în momentul centrării lui Montero. Scorul a rămas neschimbat - 0: 0.

Până la fluierul final, cifrele de pe tabela de marcaj nu s-au schimbat, deși atacantul brazilian Lucas în minutul 84 nu a putut realiza șansa de marcare. Atacantul nu a reușit să conducă mingea în colțul gol al porții.

Potrivit rezultatelor întâlnirii, echipele au obținut un punct, dar după meci personalul antrenor și fotbaliștii din Ecuador s-au plâns că golul echipei a fost luat. În același timp, acuzațiile aduse arbitrilor în interpretarea episodului la minutul 66 nu sunt nefondate.