Juventus - Inter: Rezultatul Meciului 1/2 Cupa Italiei

Cuprins:

Pe 2 februarie a avut loc primul meci de 1/2 Cupa Italiei între Juventus și Inter. Atacantul Juventus Cristiano Ronaldo a reușit să înscrie de două ori.

Juventus - Inter: rezultatul meciului 1/2 Cupa Italiei

Primul meci din 1/2 din Cupa Italiei dintre Torino „Juventus” și Milan „Inter” s-a încheiat recent. Jocul s-a dovedit a fi destul de intens și interesant.

Istoria Cupei Italiei

Cupa Italiei este un turneu organizat anual între cluburile italiene. Pentru prima dată acest turneu a avut loc în 1922. Cea mai intitulată echipă a acestui turneu este Juventus (13 trofee). Aș dori, de asemenea, să menționez că clubul din Torino a câștigat Cupa Italiei pentru 4 sezoane la rând (2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018), la acea vreme antrenorul principal era Massimiliano Allegri.

Imagine
Imagine

Sferturile de finală ale ambelor echipe

În 1/4 din Cupa Italiei „Juventus” a învins cu încredere clubul din orașul Ferrara „SPAL” - scorul meciului (4: 0), în meci au reușit să exceleze: Morata (Juventus), Frabotta (Juventus), Kulusevski (Juventus), Chiesa (Juventus).

Inter a jucat un meci de 1/4 Cupă cu liderul Serie A - Milano, învingându-și adversarii cu un scor (2: 1), s-au remarcat în meci: Ibrahimovic (Milano), Lukaku (Inter), Eriksen (Inter).

Imagine
Imagine

Rezultatele întâlnirii dintre echipe

La stadionul de acasă al Inter (Giuseppe Meazza), a avut loc primul meci din 1/2 din Cupa Italiei. Meciul a fost destul de tensionat, ambele echipe au luptat până în ultimul minut al meciului, nimeni nu a vrut să piardă. Un gol destul de rapid (9 minute) a fost marcat de atacantul echipei milaneze - Lautaro Martinez (transfer - Nicolo Barella), Juventus a reușit să răspundă doar în minutul 26 al meciului, atacantul Cristiano Ronaldo a executat cu îndemânare penalty-ul și a făcut scorul egal (1: 1). Următorul gol a fost marcat în minutul 35 al meciului, Cristiano Ronaldo a profitat de greșeala portarului Inter și a înscris un gol în poartă goală, scorul a rămas în favoarea Juventus până la finalul jocului - 2: 1. Dacă luăm în considerare statisticile meciului, atunci sunt următoarele: șuturi - 11/8 (Inter), șuturi pe țintă - 5/6 (Juventus), lovituri libere - 12/18 (Juventus), corneruri - 4/2 (Inter), cartonașe galbene - 3/6 (Juventus).

Imagine
Imagine

Interviuri cu antrenorul principal după meci

Antrenorul Antonio Conte - „De fapt, am făcut totul noi înșine. Juventus a folosit două dintre greșelile noastre simple pentru a marca. Trebuie să implementăm mai bine momentele, le-am creat foarte multe. Împotriva Juventus ar trebui folosite astfel de șanse. Performanța a fost excelentă, doar rezultatul a fost slab. Acest lucru este foarte dezamăgitor, am meritat mult, mult mai mult decât ceea ce a ieșit în cele din urmă. Juventus nu a creat aproape nimic, nu-mi amintesc că Handanovic să fi salvat”, a spus antrenorul principal al echipei de la Milano.

Antrenorul principal al Juventus, Andrea Pirlo - „În meciul cu Inter în ligă nu eram noi înșine, ne-am împiedicat. Dar s-a dovedit a fi o lecție valoroasă pentru noi. Am lucrat la greșelile pe care le-am făcut în acel meci. Acesta este doar primul joc, încă nu am realizat nimic. Acest lucru demonstrează că, dacă suntem pe deplin concentrați, este dificil pentru orice adversar să joace cu noi. Ne cunoaștem punctele forte. Nu este ușor să mențineți intensitatea atunci când jucați aproape în fiecare zi. Am văzut o reacție excelentă din partea echipei atunci când am recunoscut. Echipa noastră este plină de campioni și trebuie să profite la maximum de ea."

Aș dori să vă reamintesc că cel de-al doilea meci al Cupei Italiei 1/2 va avea loc pe stadionul Juventus pe 9 februarie.