Cupa Mondială De Hochei Pe Gheață 2019: Recenzia Meciului Elveția - Rusia

În cele două runde finale din faza grupelor la Campionatul Mondial de hochei pe gheață din Slovacia, echipa națională a Rusiei a trebuit să joace cu rivali serioși. Conform regulamentului turneului, pe 19 mai, acuzațiile lui Ilya Vorobyov s-au întâlnit cu echipa națională a Elveției, echipă care a avut patru victorii în cinci întâlniri.

Cupa Mondială de hochei pe gheață 2019: recenzia meciului Elveția - Rusia

Naționala elvețiană a adus o echipă demnă la campionatul mondial de hochei din Slovacia. Toți liderii echipei naționale, eliberați de cluburile lor din NHL, s-au alăturat rândurilor europenilor. Cel puțin două cinci elvețiene au reprezentat o forță formidabilă.

Începutul întâlnirii a rămas cu rușii. Deja în prima lor schimbare, jucătorii de hochei elvețieni au câștigat o minoritate, dar „mașina roșie” nu a reușit să realizeze avantajul numeric. După aceea, rușii au continuat să joace activ, datorită cărora elvețienii au avut probleme cu ieșirea din zona lor. În minutul 4 al întâlnirii, Dmitry Orlov a făcut o fugă solo către poarta portarului echipei naționale elvețiene, dar nu a putut înscrie. O astfel de acțiune activă a fundașului nu a trecut fără să lase urme - atacantul "Chicago" Artem Anisimov a terminat pucul de la porțile lui Ginoni. Rusia a preluat conducerea cu 1: 0.

După gol, avantajul teritorial și de joc al rușilor a crescut, cu toate acestea, publicul nu a văzut al doilea puck în prima perioadă. Abia în a doua jumătate a celor douăzeci de minute elvețienii au început să atace pozițional poarta lui Alexander Georgiev.

Ultima parte a perioadei, echipa națională elvețiană s-ar putea pune într-un atu, care a fost facilitat de două eliminări de la ruși. În ciuda aruncărilor periculoase ale gazdelor nominale ale meciului, porțile echipei ruse au rămas intacte până la sirena pentru pauză.

Echipa a început a doua perioadă cu un joc de patru jucători. Avantajul numeric al elvețianului nu a durat mult și nu a dus la atacuri periculoase. Cu toate acestea, în curând acuzațiile lui Ilya Vorobyov au plecat din nou. Majoritatea numerică a elvețienilor era ascuțită, dar portarul New York Rangers a continuat să păstreze golul intact. Poate că Alexander Georgiev a fost cel mai bun jucător din echipa națională a Rusiei în a doua perioadă. Tânărul portar a salvat naționala Rusiei de mai multe ori de la un gol inevitabil.

În minutul 7, scorul pe tabela de marcaj s-a schimbat în continuare. Pentru fanii autohtoni, acest lucru a fost îmbucurător, deoarece Nikita Kucherov, cu transferul prietenului său Nikita Gusev, a lovit porțile lui Ginoni, câștigând astfel al treisprezecelea punct personal în turneu pe sistemul goal + pass.

A doua jumătate a perioadei a trecut în atacuri cu două tăișuri, dar scorul nu s-a schimbat. Elvețienii au fost în spatele 0: 2. La sfârșitul perioadei, pasiunile au început să fiarbă. Echipele au obținut o eliminare reciprocă pentru grosolănie, ceea ce a dus la joc în compoziții incomplete, dar egale, la începutul ultimelor douăzeci de minute.

Echipa rusă a petrecut a treia perioadă cu îngrijire, cu un ochi pe propriul gol. Au fost relativ mai puține șanse la porțile lui Georgiev și Ginoni decât în primele segmente ale întâlnirii. Rușii aveau un avantaj în joc, erau mai predispuși să tragă la poartă. Nikita Gusev a ratat o șansă de a marca la o mare șansă. Aruncarea atacantului Las Vegas a fost reflectată de bară. Cu 5 minute înainte de finalul jocului, fundașul Toronto Maple Leafs, Nikita Zaitsev, a dat o pasă excelentă lui Artyom Anisimov, după care atacantul central a redirecționat runda către Nikita Kucherov. Atacantul de la Tampa a intrat unu la unu cu portarul și a fost corect. Acest gol a fost ultimul din meci.

Rușii au petrecut ultimele patru minute ale întâlnirii în minoritate (s-au retras de două ori). Elvețienii l-au schimbat pe portar pentru al șaselea jucător de teren, dar nu au reușit să înscrie. În ultimele secunde ale meciului, barul a jucat pentru jucătorii de hochei autohtoni.

Scorul final al confruntării este de 3: 0 în favoarea echipei naționale a Rusiei. Acest rezultat le-a permis rușilor să rămână în fruntea clasamentului grupei B.