Cum A Jucat Rusia La EURO

Ultima parte a Campionatului European de Fotbal 2012 a început la Varșovia pe 8 iunie și se va încheia pe 1 iulie la Kiev. Cu toate acestea, naționala Rusiei a renunțat la turneu pe 16 iunie. Istoria participării sale la acest campionat a început chiar în prima zi, primii ruși, împreună cu polonezii, și-au emis plecarea, reușind să organizeze doar trei întâlniri din etapa grupelor competiției.

Cum a jucat Rusia la EURO 2012

Echipa noastră și-a început performanța la Euro 2012 la Wroclaw, unde aproape 41 de mii de spectatori au fost prezenți personal la jocul său cu echipa cehă. Nu au fost dezamăgiți - cinci goluri au fost marcate pe stadionul Meisky în acea zi, patru dintre ele fiind marcate de echipa noastră. Golurile au fost marcate de Alan Dzagoev (de două ori), Roman Shirokov și Roman Pavlyuchenko. Rușii au obținut un avantaj destul de confortabil de două goluri până la jumătatea primei reprize, dar la scurt timp după începerea celei de-a doua, cehii (Vaclav Pilar) au redus diferența de scor. Antrenorul echipei noastre, Dick Advocaat, în minutul 73 al jocului, l-a înlocuit pe atacantul Alexander Kerzhakov cu colegul său Pavlyuchenko. La șase minute după aceea, mai întâi Dzagoev, apoi Pavlyuchenko, au formalizat în cele din urmă avantajul echipei naționale ruse față de echipa cehă cu un scor de 4: 1.

Fotbaliștii noștri au jucat al doilea joc patru zile mai târziu pe Stadionul Național din Varșovia, unde adversarul lor era echipa gazdă. Și în acest joc, Alan Dzagoev a marcat un gol excelent după o lovitură liberă a căpitanului echipei naționale a Rusiei, Andrei Arshavin. Acest lucru s-a întâmplat cu opt minute înainte de sfârșitul primei jumătăți a ședinței, iar la douăsprezece minute de la începutul celei de-a doua, Jakub Blaschikowski a trimis mingea nu mai puțin frumos în poarta lui Vyacheslav Malafeev. În minutul 70, Advocate l-a înlocuit din nou pe Kerzhakov cu Pavlyuchenko, dar, spre deosebire de jocul anterior, acest lucru nu a adus rezultate, la fel ca înlocuirea lui Dzagoev cu Marat Izmailov 10 minute mai târziu. Ședința s-a încheiat cu o remiză 1: 1.

Al treilea joc al rușilor a avut loc pe același stadion, care a fost din nou umplut cu aproape 56 de mii de spectatori. Ultimul rival al echipei noastre în acest campionat a fost echipa națională a Greciei. Singurul gol din această întâlnire a fost marcat de grecul Giorgos Karagounis, când timpul adăugat în prima jumătate a întâlnirii era deja în curs. De această dată, avocatul a efectuat înlocuirea obișnuită a lui Kerzhakov cu Pavlyuchenko mult mai devreme, în pauza întâlnirii. Cu toate acestea, nici acest înlocuitor, nici apariția unui alt atacant, Pavel Pogrebnyak, în locul mijlocașului Denis Glushakov, nici apariția pe teren în locul apărătorului Anyukov, un alt jucător atacant - Izmailov - nu au schimbat rezultatul meciului. Rușii au pierdut 0: 1 și au renunțat la turneu, terminând pe locul trei în grupa A.