Cum A Jucat Rusia La Campionatul EURO

Echipa națională a Rusiei la Campionatul European nu a fost la înălțimea așteptărilor fanilor, a propriilor speranțe și, cel mai important, a jucat mult sub capacitățile lor. În timp ce experții, comentatorii și fanii discutau despre care adversar este mai convenabil pentru ruși în playoff, echipa națională de fotbal a fost eliminată în etapa fazei grupelor.

Cum a jucat Rusia la Campionatul EURO

Se părea că Rusia și-a asigurat drumul spre sferturile de finală, învingând naționala cehă cu un scor de 4: 1 în stil bun și jucând o remiză cu gazdele turneului, polonezii. La urma urmei, a existat un meci cu grecii în față, pe care nimeni nu l-a luat în serios cu un singur punct. Din păcate, nici fotbaliștii ruși nu i-au luat în serios. Pentru a ieși din grup a fost suficient pentru ei să joace o remiză. Chiar și o înfrângere în cazul unui egal într-un meci paralel între Republica Cehă și Polonia a condus echipa rusă în sferturile de finală.

Niciuna nu s-a întâmplat. În prima repriză, echipa noastră a avut șanse mari să preia conducerea, dar nu a funcționat în faza finală a atacului. Grecii și-au apărat întreaga echipă și și-au apărat obiectivul. Problema a venit chiar în ultimul minut al primei jumătăți a ședinței. Fundașul echipei naționale ruse Sergey Ignashevich a aruncat cu succes mingea cu capul adversarului, iar mijlocașul grec Georgios Karagounis a izbucnit fără obstacole în zona de penalizare și a împușcat poarta lui Vyacheslav Malafeev. În a doua jumătate, grecii s-au întins cu oase la marginea țintei. Rușii, încercând în principal să străpungă centrul, nu au creat nimic util.

Uneori, la Euro 2012, echipa națională rusă a arătat fotbal atractiv, dar în cel mai decisiv moment nu a arătat principalul lucru - caracterul lor de luptă. Toți vorbesc despre ghinion - în favoarea săracilor, pentru că există adevăr - noroc pentru cei mai puternici. Grecii din acea seară au arătat un adevărat caracter sportiv, dorința de a muri pe teren și au fost mai puternici în spirit. „Academicienii” Academiei de Științe a Fotbalului din Rusia nu au reușit să facă față acestui lucru.

Încă o dată, fotbalul a arătat că nu este jucat de costurile de transfer ale jucătorilor și nu de listele de salarii, care în ansamblu sunt mai mari pentru echipa națională a Rusiei decât pentru rivalii din grupă. Stăpânirea nu este nimic fără caracter. Pentru majoritatea jucătorilor primei echipe, datorită vârstei lor, acesta a fost ultimul turneu major. Acum trebuie să construiți o nouă echipă.