Cine A Devenit Câștigătorul Hocheiului MFM-2015

În noaptea de 6 ianuarie, ora Moscovei, principalul meci al anului pentru jucătorii de hochei sub 20 de ani a avut loc la Toronto. Întâlnirea finală a Cupei Mondiale a reunit echipele de tineret din Rusia și Canada.

Cine a devenit câștigătorul hocheiului MFM-2015

Prima perioadă a meciului final a început deprimant pentru echipa rusă. La mai puțin de trei minute de joc, canadienii ne-au supărat de două ori pe portarul nostru. Decler (a 23-a secundă) și Paul s-au remarcat (timpul a fost 2:32 pe tabela de marcaj). După ce au fost marcate golurile, canadienii nu și-au slăbit atacul pe porțile jucătorilor de hochei ruși, dar jucătorii de peste mări nu au reușit să se distingă în prima perioadă. Naționala Rusiei, dimpotrivă, a reușit să joace un gol în minutul 10. Apărătorul Yudin s-a distins.

În a doua perioadă, rușii au început foarte activ, dar în minutul 26, Mac David a profitat de greșeala jucătorilor noștri de pe schimb și, sărind pe rând, a trimis al treilea puc în poarta echipei naționale ruse. Apoi canadienii au reușit să înscrie încă de două ori, aducând scorul la cel zdrobitor - 5: 1. Domi (minutul 28) și Reinhart (minutul 33) s-au distins. După o astfel de descoperire a echipei naționale canadiene, rușii au arătat un adevărat caracter de luptă, pentru care secțiile lui Valery Bragin ar trebui să fie profund recunoscătoare. La sfârșitul perioadei, jucătorii noștri de hochei s-au întors la joc, marcând trei goluri. Golurile au fost marcate de Barbashev, Tolchinsky și Goldobin. Cel de-al doilea și al treilea gol al echipei naționale ruse au fost separate cu doar 32 de secunde (acest lucru s-a întâmplat în minutul 35 al meciului). Deja la minutul 38 al întâlnirii, jucătorii de hochei ruși au redus diferența la minimum. Al doilea segment al meciului s-a încheiat cu un scor de 5: 4 în favoarea echipei naționale canadiene.

În a treia perioadă, rușii s-au grăbit să se recupereze, dar puterea nu a mai fost suficientă. Întâlnirea s-a încheiat cu avantajul gazdelor Cupei Mondiale, care a permis echipei de tineret Canada să devină câștigătoarea MFM 2015.

Performanța finală a echipei naționale a Rusiei poate fi descrisă ca fiind de succes. În ciuda înfrângerii din finală, echipa națională rusă a dat dovadă de pricepere și caracter. Cea mai potrivită definiție a performanței echipei naționale a lui Valery Bragin poate fi numită cuvintele remarcabilului jucător de hochei din vremea noastră Pavel Datsyuk, care a comentat la sfârșitul MFM 2015: „Suntem mândri de echipa noastră de hochei de tineret! !!”.