Cine A Devenit Câștigătorul Euro

În noaptea de la 1 iulie la 2 iulie, al 14-lea Campionat European de fotbal s-a încheiat cu un joc pe stadionul Olimpiyskiy din Kiev. Pentru a identifica cea mai bună echipă de pe continent, la Euro 2012 s-au disputat 31 de meciuri, iar campioana a fost exact echipa pe care majoritatea fanilor și experților au subliniat-o înainte de începerea turneului. Acum, echipa națională a Spaniei este actualul deținător al celor mai mari titluri de fotbal de pe planetă - Campion Mondial și Campion European.

Cine a devenit câștigătorul Euro 2012

Naționala Spaniei a început etapa grupelor din Euro 2012 cu jocul cu aceeași echipă cu care urma să țină ultima întâlnire de campionat - cu echipa italiană. Jocul respectiv s-a încheiat cu o remiză - pe 10 iunie la Gdansk, echipele au schimbat goluri timp de trei minute în repriza a doua și au mers în finală, fiecare cu propriul drum, prescris de grila turneului campionatului. Spaniolii din cele două jocuri rămase din prima etapă nu au mai acordat puncte adversarilor lor și au ocupat primul loc în grupa C.

În jocul sferturilor de finală, „furia roșie” și-a eliminat din turneu vecinii din est, echipa națională a Franței, învingându-l cu scorul de 2: 0. Următorul pas în drumul spre campionat a fost dat fotbaliștilor spanioli cel mai dificil - în semifinale au trebuit să joace cu vecinul lor de vest, echipa națională a Portugaliei. Acest joc a fost singurul din campionat în care a fost necesar să se recurgă la o lovitură de pedeapsă pentru a determina câștigătorul. Dar ruleta fotbalistică a arătat că acum spaniolii nu sunt doar puternici în fotbal, ci și mai norocoși decât orice altă echipă din acest turneu - au câștigat cu 4: 2.

Jocul final cu echipa națională italiană nu a devenit deloc o bătălie - forțele erau prea inegale. Spaniolii au trecut cu ușurință apărarea adversarului relativ ușor din cauza unor pase precise în atacuri destul de rapide, dar nu s-au străduit să joace constant la viteze mari. Au fost destul de încrezători în capacitatea lor de a reține asediul pozițional al italienilor, pe care l-au demonstrat în prima repriză între două goluri marcate. În a doua jumătate a jocului, echipa deja puternică a jucat din nou avere - italienii au fost nevoiți să joace în minoritate mai mult de o jumătate de oră din cauza unei accidentări a unuia dintre jucători. Spania a încheiat meciul principal al Euro 2012 cu un scor zdrobitor de 4: 0 și a câștigat titlul de campioană europeană pentru a treia oară în istoria sa.