Cine A Devenit Câștigătorul Campionatului Mondial De Hochei Pe Gheață

Cuprins:

Campionatul Mondial de Hochei pe Gheață 2012 a avut loc la Helsinki și Stockholm în perioada 4-20 mai. În total s-au disputat 64 de meciuri la care au participat 16 echipe. Primul loc în campionat a fost ocupat de Federația Rusă, al doilea - de Slovacia, iar al treilea - de Republica Cehă.

Cine a devenit câștigătorul Campionatului Mondial de hochei pe gheață 2012

Instrucțiuni

Pasul 1

Înainte de campionat, toate cele 16 echipe care au participat la acesta au fost împărțite în două grupe cu numele de cod H (de la numele orașului Helsinki) și S (de la numele orașului Stockholm). Primul dintre aceste grupuri a inclus echipele naționale din Canada, Finlanda, SUA, Elveția, Slovacia, Republica Belarus, Franța și Kazahstan, iar al doilea - Federația Rusă, Suedia, Republica Cehă, Germania, Norvegia, Letonia, Danemarca și Italia. Evenimentul a implicat două mari complexe sportive: la Helsinki - Hartwall Arena și la Stockholm - Globen Arena.

Pasul 2

În etapa preliminară, au fost disputate 28 de jocuri între echipele naționale din grupa H și același număr între echipele naționale din grupa S. Ca urmare, opt echipe au ajuns în sferturile de finală: Canada, Slovacia, Suedia, Republica Cehă, Federația Rusă, Norvegia, SUA și Finlanda. Celelalte opt echipe nu au mai participat la alte competiții.

Pasul 3

În sferturile de finală, Canada a jucat împotriva Slovaciei cu un scor de 3: 4, Suedia cu Republica Cehă - cu același scor, Federația Rusă cu Norvegia - cu un scor de 5: 2, și Statele Unite cu Finlanda - cu un scor 2: 3. După aceea, echipele naționale din Canada, Suedia, Norvegia și Statele Unite au renunțat la campionat.

Pasul 4

În semifinale, echipa slovacă a învins Cehia cu un scor de 3: 1, iar naționala Rusiei a învins-o pe finlandeză cu un scor de 6: 2. Drept urmare, Slovacia și Federația Rusă au ajuns în finală.

Pasul 5

Finala campionatului a avut loc pe 20 mai. Din partea Federației Ruse, golurile au fost marcate de Alexander Valerievich Semin (la 09:57 și 35:22 minute), Alexander Valerievich Peregozhin (26:10), Alexey Vladimirovich Tereshchenko (33:31), Pavel Valerievich Datsyuk (43: 55) și Evgeny Vladimirovich Malkin (58:02). Pe partea slovacă, ambele goluri au fost marcate de Zdeno Jara (01:06 și 49:37). Astfel, cu un scor de 6: 2, echipa națională a Rusiei a devenit câștigătoarea turneului, iar naționala slovacă a ocupat locul doi. Cu câteva ore înainte, meciul de bronz a avut loc în același oraș. La aceasta au participat echipe din Republica Cehă și Finlanda. Primul dintre ei a marcat 3 goluri, iar al doilea - 2. Drept urmare, locul trei a revenit echipei naționale cehe.