Cum A Evoluat Rusia La Jocurile Paralimpice Din Londra

Jocurile paralimpice din 2012, care au avut loc la Londra, au adus Rusiei 36 de medalii de aur. Realizările sportivilor autohtoni au fost apreciate în întreaga lume, oferind Rusiei echipa meritată pe locul al doilea.

Cum a evoluat Rusia la Jocurile Paralimpice din Londra

Sportivii ruși care au mers la Jocurile Paralimpice din 2012 din Londra au dat rezultate excelente, după ce au câștigat locul doi la numărul de medalii de aur după naționala chineză.

În 2012, paralimpicii ruși au demonstrat cel mai înalt nivel de antrenament și au câștigat 36 de medalii de aur și 38 de medalii de argint. Bronzul a fost câștigat de 28 de persoane. După întoarcerea de la Londra, li s-au acordat și premii onorifice de stat, care le-au fost acordate personal de președintele rus Vladimir Putin. El a menționat, de asemenea, că rezultatele delegației naționale la Jocurile Paralimpice sunt un adevărat triumf, la care echipa merge de mulți ani.

Anul acesta, echipa paralimpică rusă era formată din 128 de sportivi. Potrivit Vladimir Lukin, președintele Comitetului paralimpic rus, sportivii ruși au făcut un pas colosal înainte, la care nimeni nu se aștepta. La Jocurile anterioare, care au avut loc în urmă cu patru ani, echipa națională a Rusiei a câștigat doar 18 medalii de aur fără a intra în primele trei țări câștigătoare.

Participanții paralimpici au concurat la douăsprezece discipline sportive, dar Lukin a remarcat în special succesele înotătorilor ruși și ale sportivilor de atletism. Până la cinci medalii de aur au fost aduse în Rusia de înotătoarea Oksana Savchenko, care a câștigat faima mondială la ultimele paralimpici de la Beijing, devenind de trei ori campioană. În 2012, ea și-a doborât propriul record, performând cu succes la cinci distanțe diferite și stabilind recordul mondial la înotul de 50 de metri liber. Olesya Vladykina a arătat, de asemenea, o victorie încrezătoare în clasa sa de înot, care a luat un set complet de medalii de la Londra, câștigând aur, argint și bronz.

19 medalii de aur în Rusia au fost aduse de sportivi cu deficiențe de vedere și tulburări musculo-scheletice, care au evoluat în diferite clase. Acest lucru poate fi numit, fără îndoială, o descoperire majoră, deoarece la precedentele paralimpice de atletism, Rusia a câștigat doar trei medalii de aur. În ultimii patru ani, programul de antrenament pentru sportivi a fost îmbunătățit, personalul antrenor al echipei paralimpice s-a schimbat și acest lucru nu a putut decât să afecteze rezultatele pe care rușii le-au arătat la Londra. Alexey Ashapatov, șeful echipei, a câștigat aruncarea pe disc și aruncarea la gură. Sportiva Margarita Goncharova a adus echipei ruse trei medalii de aur și una de argint.

În cele din urmă, ultimul aur pentru Rusia a fost adus de jucători, care au câștigat o victorie alunecătoare în meciul final cu un scor de 1: 0. Sportivii cu dizabilități nu intenționează să se oprească aici: peste patru ani, vor avea noi jocuri care vor avea loc la Rio de Janeiro.