Cine A Devenit Campion Paralimpic în Rusia

Cele 14 Jocuri Paralimpice de Vară au avut loc la Londra în perioada 29 august - 9 septembrie 2012. La ei au participat aproape 4.200 de sportivi cu dizabilități din 166 de țări, care au concurat pentru 503 de seturi de premii în 20 de sporturi. Rușii au jucat cu succes la Londra, după ce au îmbunătățit semnificativ rezultatele arătate de echipa noastră la jocurile anterioare de acum patru ani.

Cine a devenit campion paralimpic în Rusia

La Jocurile Paralimpice anterioare de la Beijing, sportivii ruși din clasamentul neoficial al medaliilor au fost al optulea cu 63 de medalii, dintre care 12 au fost de aur. Rezultatele acestui paralimpic - 102 medalii și a doua echipă generală se plasează în acest indicator. Cel mai mare număr de premii - 46 - a fost adus în țară de sportivi paralimpici, care au reușit să urce de 19 ori până la cea mai înaltă treaptă a podiumului, de 12 ori au fost al doilea și de 15 ori au fost al treilea.

Alergătorul Evgeny Shvetsov din Mordovia a devenit de trei ori campion - a câștigat la distanțe de 100, 400 și 800 de metri, în timp ce stabilea noi recorduri mondiale și paralimpice. Colega sa Elena Ivanova a obținut un rezultat similar - medaliile ei de aur au fost câștigate la distanțe de 100, 200 de metri și în ștafetă 4 x 100 de metri. Margarita Goncharova a luat parte la cursa de ștafetă de aur, care a strâns o colecție de trei medalii înalte și una de argint ale Jocurilor Paralimpice din Londra. Mai mult, ea a adăugat aur în sărituri în lungime la trei medalii la disciplinele de alergare.

Portarul etalon al echipei naționale ruse la ceremonia de deschidere a fost Alexei Ashapatov, care și-a pierdut piciorul în urmă cu 10 ani, campionul precedentului forum sportiv paralimpic de la Beijing. La Londra, el și-a confirmat superioritatea în aruncarea la picioare și aruncarea pe disc, stabilind un nou record mondial la a doua disciplină. Saltul lung Gocha Khugaev din Osetia de Nord a câștigat o medalie de aur, dar a învins actuala realizare mondială de trei ori la rând.

O contribuție foarte semnificativă la performanța echipei naționale ruse a fost adusă de echipa de înotători - au câștigat 42 de premii - 13 de aur, 17 de argint și 12 de bronz. În această formă, Oksana Savchenko din Bashkiria s-a remarcat - are cinci locuri în top și un record mondial. Acum, Oksana este de opt ori campion paralimpic. În total, înotătorii ruși din Londra au reușit să reînnoiască cele mai înalte realizări mondiale de șase ori.

Arcașii Timur Tuchinov, Oleg Shestakov și Mikhail Oyun au luat întregul podium în competițiile individuale. Și câteva zile mai târziu, toată lumea a adăugat la colecția sa încă un premiu de aur pentru câștigarea unei competiții pe echipe în acest sport.

Paralimpicii ruși, spre deosebire de chinezii care au câștigat cel mai mare număr de medalii, au participat la doar jumătate din disciplinele prezentate la forum. Prin urmare, echipa națională de sportivi cu dizabilități are perspective de creștere foarte bune pentru următoarele paralimpice.