Cupa Mondială La Fotbal: Cum A Fost Meciul Bosnia și Herțegovina - Iran

Înainte de finalul jocului, bosniacii au pierdut toate șansele de a continua să lupte în playoff-urile Cupei Mondiale FIFA. Cu toate acestea, europenii plănuiau să câștige cel puțin un meci în turneu. Ultimul rival pentru ei a fost echipa iraniană, care înainte de jocul turului al treilea din grupa F, în caz de victorie, avea șanse teoretice de a continua lupta în etapa de playoff a campionatului mondial de fotbal.

Cupa Mondială 2014 la fotbal: cum a fost meciul Bosnia și Herțegovina - Iran

Echipa din Bosnia părea să aibă o listă mai puternică în nume. Cel puțin mulți fotbaliști bosniaci joacă pentru cluburi cunoscute din Europa. Iranienii arată mult mai modest pe fondul lor. Poate că acest lucru a predeterminat avantajul teritorial al Bosniei.

Europenii au început meciul mai activ. Edin Dzeko a avut deja o șansă în primele minute, dar nu a reușit să lovească poarta dintr-un punct de vedere. Atacantul bosniac a marcat un gol puțin mai târziu. Douăzeci și trei de minute mai târziu, Dzeko a tras direct în colțul porții iranienilor din afara suprafeței de pedeapsă. Europenii au preluat conducerea cu 1 - 0.

Echipa iraniană din prima repriză se poate distinge printr-o lovitură periculoasă la bara transversală a porții bosniacilor. Shojayei, la un minut după ce iranienii au ratat mingea, a lovit periculos poarta. Echipa națională iraniană a fost destul de scurtă de un gol.

Prima jumătate a ședinței s-a încheiat cu un avantaj minim al bosniacilor 1 - 0.

În a doua jumătate, bosniacii și-au mărit avantajul. După greșeala fotbaliștilor iranieni în jumătatea lor de teren, europenii au jucat o combinație, care s-a încheiat cu un alt gol. Pjanich s-a remarcat în minutul 59. După acest gol, câștigătorul meciului era deja ușor de prezis.

Cu toate acestea, iranienii nu au părăsit terenul fără poarta lor. În minutul 82, Reza Guchannejhad a închis pasul de pe flancul stâng al atacului Iranului. 2 - 1 erau încă conduși de bosniaci. Iranul a avut ocazia să smulgă cel puțin o remiză, dar acest lucru nu s-a întâmplat.

Toate speranțele fotbaliștilor și fanilor iranieni au fost spulberate de golul lui Avdiy Vrshaevich, care a urmat imediat după ce iranienii au marcat un gol. Un atac rapid al europenilor a dus la faptul că în minutul 83 scorul a fost stabilit la 3 - 1 în favoarea Bosniei.

Bosniacii au câștigat prima și ultima victorie din Cupa Mondială în Brazilia, în timp ce iranienii au marcat primul și singurul gol din turneu. Acum ambele echipe se îndreaptă spre casă.