Cupa Mondială La Fotbal: Cum A Fost Meciul Coreea De Sud - Algeria

Pe 22 iunie, în Cvartetul N, ca parte a rundei a doua a campionatului mondial de fotbal din Brazilia, s-au întâlnit rivalii echipei naționale ruse din grup. Echipele naționale din Coreea de Sud și Algeria au intrat pe terenul stadionului din Porto Alegre.

Cupa Mondială 2014 la fotbal: cum a fost meciul Coreea de Sud - Algeria

Puțini dintre experții în fotbal ar fi putut imagina o astfel de evoluție în meci. Acest joc a adus o mulțime de emoții pozitive unui fan neutru, precum și unui iubitor de fotbal rusesc.

În prima repriză, spectatorii au văzut uimitoarea echipă algeriană și dezgustătoarea echipă din Coreea de Sud. S-a simțit că echipa africană a fost de câteva ori superioară rivalilor săi în ceea ce privește nivelul de organizare a jocului. În minutul 26 al întâlnirii, după o pasă verificată din adâncimea câmpului, algerianul Islam Slimani a pătruns în poarta coreenilor și a deschis scorul în meci. Pentru Algeria, acest eveniment a fost deja al doilea în turneu, care în sine este o sărbătoare pentru africani. În primul meci cu Belgia, echipa algeriană a deschis scorul.

Câteva minute mai târziu, după o lovitură de colț, africanii și-au dublat avantajul. În minutul 28, Rafik Halish a marcat. Echipa africană a condus cu 2 - 0.

Trebuie remarcat faptul că coreenii au făcut multe greșeli în prima repriză. Asiaticii nu au ținut deloc mingea, au existat pase inexacte în jumătatea lor de teren. Toate acestea au dus deja în primele 45 de minute și la al treilea gol primit. Abdelmumen Jabu la 38 de minute îi supără din nou pe asiatici. Până la sfârșitul reprizei, coreenii sunt învinși. Sunt deprimați și copleșiți. Spectatorii văd o Coreea complet diferită, cu care sunt obișnuiți, iar echipa algeriană s-a dovedit a fi neobișnuit de puternică.

Prima repriză s-a încheiat cu un scor de 3 - 0 în favoarea africanilor.

Coreenii au intrat în a doua jumătate a întâlnirii cu o echipă complet diferită. Se simțea că echipele își schimbaseră rolurile - acum jucătorii africani nu puteau trece în mod semnificativ centrul terenului, iar coreenii apăsau pe poarta adversă. Rezultatul a fost un gol al coreenilor în minutul 50. Song Heung Min s-a remarcat.

Acest succes i-a inspirat pe asiatici. Au mai avut câteva șanse să înscrie, dar au reușit să rateze un contraatac, în care algerienii s-au distins din nou. În minutul 62, Yasin Brahimi, după o serie de pase scurte și precise din afara suprafeței de pedeapsă, trimite mingea în porțile echipei naționale sud-coreene, restabilind diferența la trei goluri. 4 - 1 - astfel de numere se vor aprinde pe tabloul de bord al stadionului. Dar acestea nu au fost toate obiectivele jocului.

Coreenii au marcat din nou. În 72 de minute, Gu Ja Chol reduce din nou diferența dintre rivali. 4 - 2 în fața Algeriei. În timpul rămas, coreenii au încercat să înscrie mai mult, au creat momente periculoase la porțile africanilor, dar meciul s-a încheiat cu un avantaj al Algeriei cu două goluri.

Rezultatul final al întâlnirii este de 4 - 2 în favoarea Algeriei. În același timp, trebuie menționat faptul că toate echipele din grupa H își păstrează șansele de a continua lupta în etapa de playoff a turneului.