Cupa Mondială La Fotbal: Cum A Fost Meciul Honduras - Ecuador

Pe 20 iunie, la Cupa Mondială din Brazilia, au avut loc meciurile din runda a doua în Grupa E. Ultimul joc al zilei a fost o întâlnire între echipele naționale din Honduras și Ecuador. Ambele echipe au avut nevoie de o victorie pentru a-și continua lupta pentru a avansa în playoff.

Cupa Mondială 2014 la fotbal: cum a fost meciul Honduras - Ecuador

Echipele naționale din Ecuador și Honduras au pierdut primele meciuri din grupa lor. În runda a doua, învinșii s-au confruntat. Jocul a început plin de viață. Ambele echipe au încercat să rămână în centrul terenului, au trecut repede linia centrală, au folosit pase pe distanțe lungi.

Prima șansă din meci a fost ratată de jucătorii din Ecuador. Valencia nu a putut ajunge la țintă din cea mai avantajoasă situație. Jucătorul ecuadorian a căzut aproape unu la unu cu portarul. Și apoi a cunoscut legea a funcționat - Honduras și-a marcat propriul gol. În minutul 31, Carlo Costley, după ce a primit o pasă strălucitoare, a pătruns în poartă și a tras irezistibil. Reprezentanții Americii Centrale au condus cu 1 - 0. Cu toate acestea, sud-americanii au reușit să se recupereze rapid. Enner Valencia a închis pasul la poarta de la distanță, trimițând mingea în poartă într-un atac glisant. Acest eveniment s-a întâmplat deja la minutul 34.

Echipele au terminat prima repriză cu un scor egal.

A doua jumătate a ședinței a fost, de asemenea, tensionată. Ambele echipe nu au lăsat ocazia să-și încerce norocul pe poarta greșită. Cu toate acestea, norocul i-a zâmbit sud-americanului. Enner Valencia a marcat o dublă la 65 de minute. După ce a servit din balon, Enner a trimis mingea în poarta Hondurasului cu capul.

Jocul s-a încheiat cu un avantaj minim al Ecuadorului (2 - 1). Acum sud-americanii câștigă primele trei puncte din turneu și sunt comparați cu echipa națională a Elveției în acest indicator.