Cum A Fost Finala Euroliga De Baschet

Cuprins:

În finala Euroliga Basketball 2011/2012, CSKA rus, care a învins-o pe Panathinaikos (Grecia) în semifinale, s-a întâlnit cu Olympiacos grec, care a obținut un bilet la meciul final după ce a învins Barcelona (Spania). CSKA, care a avut toate șansele de a deveni cel mai bun club din Europa, pentru a treia oară în istoria sa, ratând un atac decisiv în ultimele secunde de joc, a pierdut în fața grecilor cu un scor foarte ofensiv 61:62.

Cum a fost finala Euroliga de baschet 2012

Instrucțiuni

Pasul 1

În primul sfert CSKA a fost puternic în defensivă. Echipa armatei a obținut majoritatea punctelor din punerea în aplicare a sancțiunilor; au existat doar 2 lovituri precise în atac. Meciul principal al turneului a fost început de greci, iar în curând Pero Antic a deschis scorul. În plus, soldatul Ramunas Siskauskas a egalat punctele, dar un lovit din spatele arcului de către Vassilis Spanulis a adus echipa greacă cu un scor de 2: 5. Datorită eforturilor lui Milos Teodosic și Andrei Kirilenko, care au implementat două aruncări libere, echipa rusă a ieșit în față cu un scor de 6: 5. În ultimele minute, au urmat șuturi exacte ale lui Kostas Papanikolaau și Alexey Shved, iar Nenad Krstic a marcat trei din cele patru aruncări libere. Pauza a început când scorul era 10: 7 în favoarea echipei armatei.

Pasul 2

În al doilea sfert CSKA a continuat să domine. Olympiacos a răspuns la loviturile exacte ale lui Kirilenko, Krstic și dunk-ul lui Alexander Kaun cu două aruncări libere realizate de la Papanikolaou și o aruncare eficientă de la Spanulis. Aducând scorul la 16:11 în favoarea lor, echipa armatei a continuat ofensiva: Teodosic a făcut trei lovituri în trei puncte la rând. Reacția grecilor a fost dunk-ul lui Papanikolaou și unul dintre cele două aruncări libere ale lui Spanoulis. Cu toate acestea, acest lucru nu a ajutat la inversarea situației, scorul a fost de 25:14. Au urmat două lovituri exacte ale jucătorului armatei Dariusz Lavrynovych, aruncări eficiente ale lui Kirilenko și Siskauskas. Grecii au răspuns cu o lovitură de trei puncte a lui Papanikolaou, o lovitură exactă a lui Spanoulis și una dintre cele două aruncări libere realizate. Drept urmare, avantajul CSKA a crescut la 13 puncte. În ultimele minute, Lavrynovych a înscris unul dintre cele trei puncte de penalizare, iar aruncarea lui Shved, care a coincis cu sirena finală, nu a fost luată în calcul. Până la începutul celui de-al treilea sfert, CSKA a venit cu un scor de 34:20 în favoarea lor.

Pasul 3

Al treilea sfert a început cu două lovituri exacte ale lui Krstic, o aruncare productivă a lui Antic și un schimb de lovituri în trei puncte între Teodosic și Papanikolaou. După două aruncări libere, marcate de Antic, au urmat lovituri în trei puncte ale lui Spanulis, au urmat oamenii armatei Viktor Khryapa și Andrei Kirilenko. Aruncările libere efectuate de Spanulis și Antic și atacurile efective rezultate de Siskauskas, Gordon și Shved au dus la scorul de 53:34. În ultimele zece minute, grecii au devenit sensibil mai activi și au devenit mai încrezători în atacul lor. Marco Keshel a marcat una din cele două aruncări libere, Spanoulis a reușit un șut efectiv și Evangilios Manzaris a marcat din spatele arcului în ultima secundă. Astfel, al treilea sfert a rămas cu grecii, iar scorul total al meciului a fost de 53:40 în favoarea CSKA.

Pasul 4

În al patrulea trimestru, grecii nu au permis să profite de inițiativa lor, iar după aruncarea făcută din spatele arcului de Kostas Slukas și lovitura lui Georgios Printezis, scorul a fost de 53:45. Mai mult, atacurile armatei au început să eșueze unul după altul. Mult așteptatul atac efectiv al lui Siskauskas a fost barat de două aruncări libere, marcate de Printezis, și de o altă aruncare precisă. Scorul total al meciului a fost 55:52. La două aruncări libere precise, efectuate de Krstic, și la o aruncare eficientă de scutul lui Kirilenko, grecii au răspuns cu o aruncare exactă a lui Papanikolaou de dincolo de arc. În timpul aruncărilor libere de la sfârșitul ultimului sfert, Teodosic și Kirilenko au lovit una din două aruncări, dar Papanikolaou, care a transformat cu succes trei din cele patru aruncări libere, a redus diferența la un punct: scorul a fost 61:60. Cu o secundă înainte de finalul meciului, Printezis a aruncat mingea în coșul CSKA și a adus Olympiacos o victorie cu un scor de 61:62.