Cum A Fost Finala Euro

Campionatul European UEFA 2012 s-a încheiat, confirmând că a fost clar pentru majoritatea celor interesați de fotbal înainte de a începe că generația actuală de jucători spanioli este cea mai puternică din istoria țării. El nu are egal nu numai în Europa, ci și pe planeta în ansamblu. Spaniolii sunt campionii mondiali în vigoare, iar Euro 2012 este al treilea consecutiv la care au câștigat un turneu de fotbal de nivel mondial.

Cum a fost finala Euro 2012

Campionatul European, desfășurat de această dată în Polonia și Ucraina, s-a încheiat la Kiev, pe cel mai mare stadion al turneului, care a adunat peste 63 de mii de spectatori pentru meciul final. Fanii nu au fost dezamăgiți, patru goluri pentru jocurile finale ale unor astfel de turnee este un lux. Și, deși emoțiile fanilor echipei naționale italiene nu au fost pozitive, echipa lor a pierdut în fața campioanei mondiale în vigoare în niciun caz în maniera defensivă anostă caracteristică anterior acestei echipe.

Primul gol al meciului a fost marcat de echipa spaniolă destul de repede - în minutul 14, Cesc Fabregas l-a învins pe fundașul de pe flancul drept și i-a trimis puternic mingea lui David Silva. Unul dintre cei doi reprezentanți ai campionatului englez din această echipă a lovit cu exactitate capul, care este considerat o componentă puternică a jocului cluburilor britanice. După aceea, italienii au avut probabil cel mai puternic segment al meciului, jucând pe picior de egalitate cu un adversar, dar nu au putut înscrie un gol. Și cu patru minute înainte de pauză, Spania a dublat scorul - mingea a fost interceptată în centrul terenului și a trimis imediat pe fundași în mișcarea lui Jordi Alba. Apărătorul nominal al spaniolilor, nu mai rău decât orice atacant, a realizat o ieșire unu la unu cu portarul, nu mult, dar trimitând cu siguranță mingea în poartă.

În prima repriză, Giorgio Chiellini a fost accidentat, iar italienii au trebuit să-l înlocuiască. În pauză, antrenorul lor - Cesare Prandelli - l-a schimbat pe atacant, iar la 12 minute după reluarea jocului a mai făcut o schimbare. Dar Thiago Motta, care a intrat pe teren, l-a lăsat pe targă cinci minute mai târziu și nu a mai putut reveni la joc. Limita înlocuirilor a fost epuizată, iar rezultatul meciului a încetat să mai provoace îndoieli chiar și în rândul optimistilor notorii care susțin echipa națională a Italiei - nu exista nicio șansă de a câștiga înapoi două goluri de la echipa spaniolă cu zece bărbați.

Se părea că spaniolii nu erau deosebit de dornici să termine adversarul, rostogolind mingea mult timp în jumătatea lor de teren sau în centrul său. Totuși, în minutul 76, a apărut pe teren Fernando Torres, al doilea reprezentant al Ligii Premier britanice, care, după 8 minute, i-a supărat și mai mult pe italieni. Apoi Juan Mata a intrat pe teren și a trimis mingea și în poarta lui Gianluigi Buffon. Pe scorul 4: 0 acest joc s-a încheiat, iar apoi pe același teren a avut loc răsplata echipei naționale spaniole, care și-a confirmat titlul de campioană europeană.