1/8 Finala Cupei Mondiale 2014: Cum A Fost Jocul Germania - Algeria

Al șaselea meci din finala 1/8 a Cupei Mondiale FIFA a avut loc pe 30 iunie în orașul Porto Alegre. Peste 40.000 de fani din tribune au asistat la întâlnirea dintre Germania și Algeria.

1/8 finala Cupei Mondiale 2014: cum a fost jocul Germania - Algeria

Echipa germană a fost considerată favorită în această pereche, dar nemții au petrecut întreaga primă repriză în mod clar nu la nivelul lor. Ritmul meciului a fost ridicat, iar fotbaliștii africani au încercat să nu fie inferiori jucătorilor germani fie în ceea ce privește organizarea jocului, fie în îndemânare, fie în atacuri ascuțite. Trebuie admis că algerienii din prima jumătate a ședinței, mai ales la începutul meciului, au atacat oarecum mai ascuțiți. A fost izbitor faptul că portarul german Neuer a fost foarte nervos. A făcut mai multe greșeli nejustificate.

Germanii au reușit să creeze un moment cu adevărat periculos la sfârșitul reprizei. Kros a tras periculos din afara suprafeței de pedeapsă, dar portarul a salvat Algeria, dar Götze a putut marca primul gol al jocului la finalizare. Dar nici acest lucru nu s-a întâmplat, deoarece Mboli și-a salvat din nou obiectivul.

Prima repriză s-a încheiat cu o remiză fără goluri. În același timp, echipa algeriană arăta foarte bine, încercând să nu fie inferioară germanilor în nimic.

În a doua jumătate a ședinței, Germania a adăugat. Momente periculoase au început să apară la porțile africanilor. Müller, Lam, Schweinsteiger au avut șanse remarcabile. Totuși Mboli a prins curaj și a făcut multe salvări grozave. În prima linie, fotbaliștii africani au făcut puțin - în a doua jumătate, avantajul Germaniei a fost semnificativ. Dar scorul pe tabela de marcaj nu s-a schimbat până la sfârșitul timpului regulat - 0 - 0.

În prelungiri, nemții au continuat să apese pe poarta adversarului. Ceea ce secțiile lui Lev nu au putut face în 90 de minute, au emis deja în minutul 92. Atacantul Schürrle a transformat centrarea flancului în poartă. Germania a condus cu 1 - 0.

După mingea primită, jucătorii algerieni nu au mai avut ocazia să se recupereze, deoarece germanii și-au continuat atacul. Drept urmare, în minutul 119, Ozil a marcat al doilea gol, ceea ce a făcut posibilă eliminarea tuturor întrebărilor despre câștigătorul întâlnirii.

Cu toate acestea, jucătorii din Algeria nu au părăsit terenul fără gol. Deja în timpul condensat al prelungirilor, Abdelmumen Jabu a recuperat un gol, dar acest lucru nu a fost suficient pentru africani.

Scorul final al întâlnirii este de 2 - 1 în favoarea Germaniei. Francezii îi așteaptă deja pe germani în sferturile de finală, iar jucătorii din Algeria părăsesc campionatul mondial de fotbal cu un sentiment de mândrie pentru țara lor.