Cum A Fost Primul Meci Al Echipei Naționale A Rusiei La Euro

Echipa națională a Rusiei a jucat primul joc din partea finală a Campionatului European de fotbal în ziua de deschidere a acestui turneu. Meciul cu naționala cehă a început la Wroclaw, Polonia, la trei ore după deschiderea oficială a Euro 2012. A fost urmărit de aproape 41 de mii de spectatori pe stadionul Meiski și de milioane de fani pe ecranele televizoarelor de acasă, în baruri și zone de ventilare.

Cum a fost primul meci al echipei naționale a Rusiei la Euro 2012

În primele zece minute ale întâlnirii, jucătorii cehi au fost mai activi decât rușii - au ținut mingea mai mult și au început imediat să apese când au pierdut mingea. În minutul 12, jucătorii noștri au primit dreptul la un corner, ceea ce nu a dus la o șansă de gol, ci a devenit un semn în cronologie, după care a fost indicat un anumit avantaj al echipei naționale a Rusiei. Și episodul cheie din această jumătate, care s-a întâmplat câteva minute mai târziu. În primul rând, Alan Dzagoev a interceptat mingea aproape în centrul terenului, depășind doi jucători cehi, și a trimis-o în flancul drept al atacului nostru. A urmat o pasă precisă către Alexander Kerzhakov, care a tras în poartă, dar a lovit bara, iar Dzagoev, care a fost din nou în locul potrivit, a trimis mingea în plasă. După ce au primit un gol, jucătorii cehi au fost obligați să atace mai mult, ceea ce a creat zone libere în apărarea lor. În minutul 25, rușii au profitat de acest lucru - Roman Shirokov l-a conectat pe Andrei Arshavin la atac, care a trimis mingea în linia de atac, Kerzhakov. Nu a putut ajunge la minge, dar Shirokov a făcut-o foarte bine, care se mutase deja în poziția de șoc - scorul era 2: 0. Așa că a rămas până la pauză în meci.

Al doilea de acolo a început cu un schimb de atacuri - cehii au fost conduși înainte de nevoia de recuperare, iar jucătorii noștri nu au renunțat la oportunitățile care au apărut în acest sens. Dar, din păcate, unul dintre atacurile rușilor a fost întrerupt de rivali cu atât de mult succes, încât o pasă la distanță l-a scos pe Václav Pilarzh aproape față în față cu portarul nostru. Cehul a realizat momentul 100% și scorul a devenit atât de confortabil pentru echipa națională a Rusiei - 2: 1. Golul i-a inspirat pe adversari, iar rușii au trebuit să depună multe eforturi pentru a-și stinge activitatea în atac. La jumătatea reprizei, au reușit să facă acest lucru, în plus, jucătorii ambelor echipe au început să se obosească de acțiuni active. Ambii antrenori au încercat să reîmprospăteze atacul făcând înlocuiri după 73 de minute și apoi eliberând încă un jucător la 85 de minute. În echipa noastră, Dick Advocaat l-a înlocuit mai întâi pe Kerzhakov cu Roman Pavlyuchenko, iar apoi pe Dzagoev cu Alexander Kokorin. Dar, înainte de acest înlocuitor, Dzagoev a reușit să se distingă din nou - după o pasă nereușită a lui Sergei Ignashevich, mingea a sărit de la fundașul ceh către Pavlyuchenko, care a trimis-o instantaneu lui Alan, care a lovit puternic și precis. După doar 3 minute, Pavlyuchenko s-a marcat singur, după ce a primit o pasă de la Arshavin și l-a învins pe fundașul ceh. Primul meci al echipei naționale a Rusiei la Euro 2012 s-a încheiat cu un scor de 4: 1, întărind speranțele fanilor pentru o performanță reușită a echipei naționale la acest turneu.