Revizuirea Meciului PSV Eindhoven - CSKA

Pe 8 decembrie, clubul de fotbal din Moscova CSKA a avut ultima întâlnire în faza grupelor din UEFA Champions League 2015-2016. Rivalii acuzațiilor lui Leonid Slutsky au fost fotbaliștii PSV olandezi Eindhoven.

Revizuirea meciului PSV Eindhoven - CSKA

Înainte de a șasea rundă finală a Ligii Campionilor 2015-2016, jucătorii CSKA au pierdut toate șansele de a se califica pentru grupă. Cu toate acestea, locul trei ar fi permis „echipei armatei” să intre în primăvara sezonului european de pe locul trei. Un astfel de rezultat i-ar fi permis CSKA să joace în meciurile 1/16 din UEFA Europa League. Pentru a obține acest rezultat, a fost necesar să învingem PSV.

Moscova „CSKA” înainte de începerea întâlnirii a avut anumite probleme cu compoziția. A ratat jocul din cauza accidentărilor Vasily Berezutsky (locul său în centrul apărării a fost luat de Aleksey Berezutsky), fundașul drept Mario Fernandez (Kirill Nababkin a ieșit pe flancul drept) și jucătorul de joc Roman Eremenko.

Începutul întâlnirii a avut loc cu un ușor avantaj al PSV. Prin flancul lui Nababkin olandezii și-au făcut atacurile din nou și din nou. Cu toate acestea, acest lucru nu a funcționat. Fotbaliștii CSKA nu au arătat fotbal puternic de contraatac. Secțiile lui Slutsky din prima repriză nu au avut șanse evidente de scor.

Până la jumătatea primei reprize, jocul s-a egalat, dar meciul în sine s-a desfășurat în același ritm nepripit. Abia în ultima treime a reprizei, Luc De Jung, căpitanul Eindhoven a avut o adevărată oportunitate de a înscrie. Atacantul PSV a condus capătul serviciului de pe flancul drept, dar din cea mai avantajoasă poziție de la câțiva metri a lovit direct în mâinile lui Akinfeev. A fost singura lovitură la poarta „armatei” din prima jumătate. În minutul 36, Zoran Tosic a răspuns cu un singur șut în ținta PSV. După o lovitură liberă periculoasă din flancul drept, Tosic a învârtit mingea în colțul superior, dar portarul campionilor olandezi și-a salvat echipa.

Prima repriză s-a încheiat cu o remiză fără goluri. Olandezii au avut cu câteva procente mai multe statistici de posesie, cu o lovitură în țintă de fiecare parte. Singurul cartonaș galben a fost primit de jucătorul CSKA Pontus Wernbloom. Doar statisticile de viraje erau în favoarea „armatei” (4 versus 2).

A doua repriză a început în același ritm nepripit. Publicul nu a văzut atacuri puternice până la momentul respectiv. Pe teren, lupta pentru putere a devenit mai frecventă, ceea ce a presupus încălcarea regulilor cu avertismente ulterioare. În minutul 75, jocul a explodat. A fost acordat un penalty pentru poarta gazdelor pentru un fault foarte controversat în zona de penalizare a lui Eindhoven pe Zoran Tosic. Sergei Ignashevich s-a apropiat de minge. Fundașul CSKA a aruncat cu pricepere o coajă de fotbal și un portar în diferite colțuri. CSKA a preluat conducerea cu 1-0.

După ce au primit mingea, gazdele s-au repezit imediat să se recupereze și a dat roade. Deja în minutul 78, după frământările din zona sediului CSKA, mingea a sărit la căpitanul PSV. Luc De Jung de la câțiva metri a lovit porțile „armatei”. Tabloul de bord a aprins egalitatea.

Olandezii erau dornici să înscrie mai mult și sârguința lor a fost recompensată. În ultimele zece minute ale ședinței, mijlocașul PSV, Davey Propper, a primit o lovitură bună din linia loviturii libere. Mijlocașul a pus cu îndemânare mingea în colțul porții lui Akinfeev.

La finalul meciului, Tosic a avut ocazia să se recupereze. Deja în timpul stabilit, „CSKA” a primit dreptul la o lovitură liberă periculoasă. Cu toate acestea, scorul pe tabela de marcaj nu s-a schimbat până la fluierul final.

Astfel, CSKA a pierdut 1-2, ceea ce i-a privat pe jucătorii lui Slutsk de participarea la competițiile europene. Fotbalistii PSV Eindhoven vor trebui acum să se pregătească pentru playoff-urile Ligii Campionilor.