Revizuirea Meciului Olympiacos - Krasnodar Pe 21.08.2019

FC Krasnodar reprezintă Rusia în Liga Campionilor în 2019. Iar următorul rival al clubului a fost Olympiacos grecesc. Prima luptă a avut loc în Grecia. Puteți citi despre toate evenimentele meciului în această recenzie.

Revizuirea meciului Olympiacos - Krasnodar pe 21.08.2019

Sezonul trecut, FC Krasnodar din orașul cu același nume a ocupat locul trei în Campionatul Rus de Fotbal și a primit dreptul de a reprezenta Rusia în Liga Campionilor. Primul rival al clubului rus a fost portughezul Porto. După ce a câștigat în total, Krasnodar a continuat. Următorul rival al echipei a fost grecul Olympiacos. Fanii lui Krasnodar sperau la un rezultat pozitiv al meciului din două runde. În cazul unei victorii, clubul rus a intrat în faza grupelor din Liga Campionilor.

Miercuri seara, Grecia a jucat primul dintre cele două meciuri programate împotriva Olympiacos. Krasnodar a intrat pe teren cu următoarea compoziție - Safonov, Ramirez, Fjoluson, Spayich, Petrov, Namli, Cabella, De Vilhena, Wanderson, Kambolov, Berg.

Din primele minute, jocul nu a mers în favoarea clubului rus. Jucătorii lui Krasnodar au făcut o mulțime de greșeli în trecere și rareori s-au apropiat de poarta adversarului. Olympiacos a acționat mai încrezător și l-a învins adesea pe Matvey Safonov la poartă. Portarul a prins sau a lovit multe mingi. Dar în minutul 30, atacantul clubului grec Guerrero a reușit o lovitură excelentă în colțul porții și scorul a devenit 1: 0 în favoarea gazdelor. Privit aceste momente la Krasnodar, Remy Cabella a fost rănit și a existat un înlocuitor forțat. În schimb, Christopher Olsson a intrat pe teren.

Mai mult, Olympiacos ar fi putut înscrie în prima repriză. Dar în unele episoade Krasnodar a fost doar norocos. În atac, clubul rus nu a fost amintit pentru nimic remarcabil în prima repriză. Wanderson a avut doar o lovitură periculoasă.

În a doua repriză, Krasnodar s-a îmbunătățit ofensiv. Dar echipa era foarte obosită și în apărare au acționat nu atât de adunate. Chiar și înlocuirile nu au putut schimba cursul luptei nereușite. Dar Olympiacos a jucat înlocuitorul din plin. Fotbalistul atacant Rangelovich a intrat pe teren și după câteva minute a înscris două goluri simultan. În primul rând, a mărit avantajul lui Olympiacos la două goluri în 78 de minute, iar apoi, în 85 de minute, a adus lucrurile la o înfrângere. Punctul final al meciului a fost pus de mijlocașul Podense, care a marcat al patrulea gol împotriva lui Safonov în minutul 89.

Astfel, întâlnirea s-a încheiat cu înfrângerea lui Krasnodar cu un scor de 4: 0. Jocul de întoarcere va avea loc o săptămână mai târziu la Krasnodar, dar după primul meci este destul de greu să te aștepți la un miracol de la echipa rusă. Olympiacos a jucat mult mai bine și a meritat să câștige. Fotbaliștii de la Krasnodar nu erau pregătiți pentru meciurile decisive din Liga Campionilor. Ei nu au suficientă experiență în astfel de întâlniri. În caz de înfrângere cumulată, Krasnodar va merge în faza grupelor din Europa League.