Rezultatele Campionatului Portughez De Fotbal 2018-2019

Cuprins:

Campionatul portughez de fotbal (Liga Sagres) este inferior în clasament la campionatele interne din Anglia, Italia, Spania, Germania, Franța și Rusia. Cu toate acestea, există un interes de spectator pentru acest turneu. Mai multe cluburi portugheze reprezintă simultan o forță formidabilă, inclusiv în arena Cupei Europene.

Rezultatele campionatului portughez de fotbal 2018-2019

Există 34 de cluburi în divizia de elită a Campionatului Portugaliei. Poate că cele mai faimoase dintre acestea sunt Porto, Benfica și Sporting. Aceste echipe concurează în mod tradițional pentru titlul de campionat. În sezonul 2018-2019, intriga în distribuția locurilor finale a rămas până în ultima rundă.

Premii în Liga Sagres 2018-2019

Lisabona Benfica a devenit campioana portugheză a sezonului 2018-2019. La sfârșitul a treizeci și patru de meciuri, echipa a obținut 87 de puncte. În același timp, statisticile privind diferența dintre golurile marcate și cele primite indică o superioritate semnificativă a fotbaliștilor de la Lisabona față de jucătorii altor cluburi. Deci, Benfica a marcat 103 goluri, dar a primit doar 31 de goluri. În ciuda unor astfel de indicatori strălucitori, campionatul a trebuit să fie câștigat în ultima rundă, deoarece Porto (eternul rival al lui Benfica) a fost la doar câteva puncte în urmă în puncte. Triumful de la Lisabona a fost predeterminat datorită victoriilor din ultimele cinci meciuri ale turneului, în timp ce Porto a pierdut puncte într-unul din cele cinci jocuri, după ce a jucat la egalitate în penultimul joc al campionatului. Astfel, Porto a rămas al doilea în clasamentul final cu 85 de puncte.

Medaliații de bronz ai Campionatului Portugaliei au fost jucătorii „Sporting” (Lisabona). Rezerva de puncte a acestei echipe la finalul campionatului a fost de 74 de puncte. De la începutul Ligii Sagres, echipa lui Sporting a fost considerată un club capabil să concureze cu cei doi uriași ai fotbalului portughez, dar în realitate acest lucru nu s-a întâmplat.

Distribuirea locurilor în Eurocups

Locul șapte al ligii portugheze în clasamentul general al cotelor UEFA permite două echipe din Liga Sagres să concureze în Liga Campionilor. Benfica, în calitate de campion, se va califica în faza grupelor Ligii Campionilor în sezonul viitor. Porto, grație medaliilor de argint câștigate, își va începe drumul în competiția europeană principală din Lumea Veche din etapa de calificare.

„Sporting” de la Lisabona datorită locului al treilea în turneu a primit dreptul de a juca în sezonul viitor în Europa League. La fel ca campionii, Sporting a ajuns direct în faza grupelor UEL. O altă echipă din Portugalia care a câștigat dreptul de a juca în Europa League la finalul campionatului a fost Braga. Acest club a rămas în urmă cu primii trei, cu doar 67 de puncte.

Pierdătorii sezonului

Ultimele trei locuri din Campionatul Portugaliei sunt retrogradate în divizia inferioară. Mai mult, nu există meciuri de tranziție pentru dreptul de a rămâne în elita fotbalului portughez. Feirency a avut un sezon dezastruos. Echipa a înscris doar douăzeci de puncte în treizeci și patru de meciuri și a rămas meritat pe ultimul loc al mesei finale. Nacional, cu 28 de puncte, se află pe poziția a 16-a. Acest rezultat a contribuit, de asemenea, la retrogradarea clubului în campionatul portughez de către divizia de mai jos. Un alt învins al sezonului 2018-2019 a fost clubul Shawish (32 de puncte și locul 15 în clasament).