Care Club A Câștigat UEFA Champions League în

UEFA Champions League este primul turneu de fotbal pentru cluburile din Lumea Veche. În fiecare an, întreaga lume a sportului urmărește care echipă poate câștiga titlul onorific de cel mai bun din Europa, scriindu-se în istoria sportului mondial.

Care club a câștigat UEFA Champions League în 2014

Pe 24 mai 2014, un important eveniment sportiv a avut loc la Stadionul Sveta din Lisabona (Portugalia). Cu peste șaizeci de mii de spectatori, clubul spaniol „Real” (Madrid) într-un meci dramatic a câștigat râvnitul trofeu - Cupa Campionilor UEFA. Aceasta este a zecea victorie din Liga Campionilor din istoria marelui club regal. Conform acestui indicator, Madrid este cel mai titrat club din Europa.

Rivala lui Real Madrid a fost o altă echipă a Madridului - Atletico. Scorul final al meciului, care a marcat victoria „cremosului”, a devenit cel mai mare din istoria finalei Ligii Campionilor din ultimii ani. Meciul s-a încheiat cu o înfrângere cu 4: 1. Dar acest rezultat nu reflectă avantajul total al clubului regal. „Real” până la 94 de minute a fost inferior adversarului 0: 1 și doar într-un timp fix după un corner Sergio Ramos a trimis mingea în poarta lui „Atlético”. Așa că Real Madrid a egalat scorul în ultimele minute ale întâlnirii, iar acest lucru i-a permis marelui club să scape de înfrângerea din finală și să câștige Liga Campionilor în 2014. În prelungiri, „Real” pentru a doua a adăugat prelungiri a trimis trei mingi în poarta adversarului. Gareth Bale, Marcello și Cristiano Ronaldo s-au remarcat.

Madridul „Real” a arătat din nou întregii lumi că este una dintre cele mai bune echipe din Europa din ultimul sezon sportiv. Prin urmare, nu este o coincidență faptul că acest club a devenit câștigătorul UEFA Champions League în 2014.