Cum A Evoluat Columbia La Cupa Mondială Din Brazilia

Înainte de începerea campionatului mondial de fotbal din Brazilia, columbienii au suferit o pierdere semnificativă în persoana atacantului principal al echipei naționale - Falcao. Colombianul a fost rănit și nu a putut participa la campionat. Cu toate acestea, acest lucru nu i-a împiedicat pe sud-americani să participe la turneu cu demnitate, arătând fotbal de înaltă calitate.

Cum a evoluat Columbia la Cupa Mondială 2014 din Brazilia

Naționala columbiană a fost extrasă prin tragere la sorți pentru a juca în grupa C la Cupa Mondială FIFA din Brazilia. Nu a fost cel mai puternic cvartet al echipelor naționale. Acesta a inclus, pe lângă columbieni, ivorieni, greci și japonezi.

Columbia a jucat primul său meci la Cupa Mondială cu Grecia. Jocul s-a dovedit a fi foarte distractiv din partea fotbaliștilor sud-americani. Spectatorii își vor aminti pentru totdeauna dansurile columbienilor în timpul sărbătoririi golurilor marcate. Scorul final al meciului este 3 - 0 în favoarea Columbiei.

În al doilea joc, jucătorii echipei naționale columbiene s-au opus fotbaliștilor din Coasta de Fildeș. În această întâlnire, o altă victorie a sud-americanilor în turneu a fost câștigată (2 - 1).

În meciul final din faza grupelor, Columbia s-a ocupat fără probleme de Japonia (4 - 1). Fotbaliștii sud-americani au ocupat primul loc în Grupa C, prezentând un fotbal uimitor flambiant și atacant.

În meciul final 1/8, jucătorii columbieni au fost nevoiți să lupte cu Uruguay. Acest joc a fost marcat de o dublă a lui James Rodriguez împotriva lui Muslera. Columbia a câștigat cu 2 - 0 și a avansat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, unde brazilienii îi așteptau deja.

Jocul din sferturile de finală Brazilia - Columbia a devenit unul dintre cele mai dure și violente din turneu. Arbitrul a înregistrat o încălcare a regulilor de peste 50 de ori, iar mingea a fost în joc doar pentru aproximativ 40 de minute de timp net. Într-o astfel de bătălie, Columbia a pierdut în fața gazdelor 1 - 2 și a zburat din lupta pentru Cupa Mondială.

Mulți fani neutri ai fotbalului au părut rău să se despartă de această echipă națională sud-americană, pentru că au arătat, poate, fotbalul de cea mai înaltă calitate al oricărei alte echipe sud-americane. Se poate concluziona că, dacă fanii și-au amintit jocul atât de mult, atunci performanța echipei naționale poate fi considerată de succes. În plus, ajungerea în sferturile de finală la Cupa Mondială pentru Federația Colombiană de Fotbal este un rezultat perfect acceptabil.