Ce Echipe De Fotbal Vor Juca Pentru Supercupa UEFA

În 2014, va fi al 39-lea meci de Supercupă UEFA. Acest trofeu onorabil aparține până acum câștigătorului sezonului Ligii Campionilor 2012-2013 Bayern München din München.

Ce echipe de fotbal vor juca pentru Supercupa UEFA 2014

După sfârșitul sezonului european de fotbal pentru cluburi 2013/14, a devenit clar că Bayern München nu va putea participa la Supercupa UEFA pentru al doilea an consecutiv. Câștigătorii sezonului trecut din Liga Campionilor și Europa League participă la joc pentru onorabilul trofeu de fotbal. Astfel, clubul german și-a pierdut locul în meciul Supercupei în fața câștigătorului din ultimul sezon al Ligii Campionilor Real Madrid și triumfătoare Europa League - Sevilla

Meciul Supercupei UEFA 2014 va avea loc pe 12 august în Țara Galilor pe stadionul Cardiff City cu o capacitate de aproximativ 27.000. În meci vor participa două echipe spaniole - Real și Sevilla. Este de remarcat faptul că, în 2014, FIFA a ales un stadion din Țara Galilor pentru a găzdui un meci important. Anterior, jocurile se desfășurau în Principatul Monaco.

Real Madrid a câștigat dreptul de a concura pentru trofeu după ce a câștigat finala Ligii Campionilor împotriva eternului rival al Madridului, Atlético. Jocul s-a încheiat în doar 120 de minute. În prelungiri, clubul regal a reușit să înscrie trei goluri în poarta adversarului. Scorul final al finalei este 4 - 1 în favoarea Real Madrid.

Al doilea concurent pentru Supercupa UEFA a fost spaniolul „Sevilla”. Această echipă a câștigat doar o lovitură de pedeapsă în finala Ligii Europa în fața portughezului Benfica.

Este foarte dificil să vorbim despre favoritul viitorului meci, deoarece echipele abia încep să se pregătească pentru sezon, iar unii jucători sunt în vacanță după ce au participat la Cupa Mondială. Totul va depinde de clubul care va fi mai bine pregătit pentru meciul pentru trofeul onorific.