Principalele Senzații Ale Startului Cupei Mondiale Din Brazilia

Cuprins:

Prima rundă din opt grupe ale Cupei Mondiale s-a încheiat în 16 jocuri. Spectatorii au putut vedea toate cele 32 de echipe naționale în acțiune. Nu fără unele senzații la începutul campionatului, care fac ca turneul să pară și mai interesant. Există trei jocuri, ale căror rezultate finale au surprins întreaga lume a fotbalului.

Sensacii_chempionata_mira

Uruguay - Costa Rica (1-3)

În meciul dintre campionii actuali ai Americii de Sud și echipa națională din Costa Rica, puțini ar fi putut prezice rezultatul final. Echipa uruguayană are jucători minunați care joacă în cluburile de fotbal de top din Europa. Numai numele lui Edinson Cavani este capabil să îngrozească orice apărare inamică. Cu toate acestea, fotbalul este atât de interesant încât este imposibil să se prevadă cu exactitate rezultatul unui meci. După prima repriză, favoriții au câștigat cu 1 - 0, dar în a doua 45 de minute au reușit să cedeze de trei ori. Mai mult, după ce au înscris goluri, uruguayenii nu au găsit puterea de a crea claritate la porțile echipei naționale din Costa Rica. Rezultatul meciului a devenit o adevărată senzație la Cupa Mondială din Brazilia, arătând că favoriții nu câștigă întotdeauna victorii încrezătoare.

Spania - Olanda (1 - 5)

Campionii mondiali în vigoare și câștigătorii ultimelor două campionate europene sunt considerați favoriți în orice turneu. În meciul Spania - Olanda, trebuia să aibă un fotbal excelent din partea ambelor echipe. Acest lucru a fost observat în prima jumătate a meciului din El Salvador pe stadionul Fonte Nova. Cu toate acestea, a doua jumătate a fost complet imprevizibilă. Olandezii înscriu patru goluri fără răspuns împotriva echipei spaniole. Campionii mondiali la putere nu au fost doar bătuti, ci au fost dezasamblați bucată cu bucată. S-ar putea asuma o victorie pentru Olanda, dar un astfel de scor a fost considerat de neimaginat. Clasa de comenzi nu este atât de diferită. Acest meci a fost prima înfrângere reală și a arătat că în Spania nu totul este atât de bun și de noros în organizarea turneului.

Germania - Portugalia (4 - 0)

O altă înfrângere în meciul echipelor europene de top a avut loc pe deja celebrul stadion Fonta Nova din El Salvador. Cu câteva zile mai devreme, olandezii se ocupaseră de Spania în această arenă. Acum a venit rândul germanilor. Naționala Germaniei a distrus Portugalia. Scorul final de 4-0 demonstrează că nemții sunt aproape principalii favoriți la Cupa Mondială din Brazilia. Cristiano Ronaldo nu a putut arăta nimic în meci, iar echipa sa părea neașteptat de estompată. Deja în prima repriză, nemții au înscris cu ușurință trei goluri, iar în a doua jumătate a întâlnirii i-au supărat din nou pe portughezi. În acest joc, primul hat trick din campionat a fost extras de Thomas Müller. Scorul final zdrobitor în favoarea Germaniei poate fi atribuit senzației de start a Cupei Mondiale, în măsura în care se aștepta un joc mai luminos din Portugalia.