MFM-2015 Hochei Pe Gheață: Cum S-a încheiat Semifinala Rusia - Suedia

În noaptea de 5 ianuarie, ora Moscovei, echipa rusă de hochei pe gheață a jucat un meci de semifinală în cadrul Campionatului Mondial pentru jucătorii sub 20 de ani. Rivalii rușilor din semifinale au fost echipa națională a Suediei.

MFM-2015 hochei pe gheață: cum s-a încheiat semifinala Rusia - Suedia

În ultimele două campionate mondiale de hochei pentru tineri, echipa națională rusă s-a întâlnit cu echipa suedeză în semifinale. De ambele ori, rușii au fost ofensiv inferiori jucătorilor de hochei scandinavi cu un scor minim. În 2015, echipa națională rusă din semifinalele MFM a fost din nou opusă jucătorilor de hochei suedezi.

Prima perioadă a meciului nu a fost bogată în goluri marcate, însă, în ciuda faptului că după primele douăzeci de minute de joc, tabela de marcaj a ars cu zerouri, fanii din arena din Toronto nu s-au plictisit. În prima perioadă, jocul a fost mai degrabă un joc tactic. Jucătorii de hochei au încercat să lupte pentru puck în fiecare secțiune a site-ului, dar acest lucru nu s-a reflectat negativ asupra creării șanselor de scor. Una dintre primele șanse de a înscrie a fost ratată de ruși. În minutul 7, aruncarea lui Bryntsev a zguduit poarta golului suedezilor. Jucătorii de hochei scandinavi au răspuns cu mai multe dintre atacurile lor periculoase. Era deosebit de dificil pentru ruși să păstreze apărarea în timp ce jucau în minoritate. Cu toate acestea, Shesterkin a păstrat obiectivul echipei naționale a Rusiei de la un puck ratat.

În a doua perioadă, în primele zece minute, suedezii au încercat să câștige inițiativa. Secțiile lui Valery Bragin au rezistat, iar în minutul 32, Alexander Sharov a finalizat un contraatac strălucit de jucători de hochei ruși cu o aruncare în colțul de sus al porții suedezilor. Rușii au depășit întreaga zonă în mai multe trepte și l-au adus pe Alexandru într-o poziție de sacrificare. Naționala Rusiei a preluat conducerea cu 1: 0. După aceea, jucătorii noștri de hochei au obținut un avantaj numeric. Deja în minutul 33, un șut puternic din linia albastră a lui Ziyat Paigin l-a făcut pe portarul suedez să se predea pentru a doua oară. Acest obiectiv a fost primul pentru suedezi într-un joc minoritar. După al doilea puck ratat, scandinavii au ratat complet firele jocului, ceea ce a dus la noi atacuri periculoase ale rușilor. La sfârșitul celei de-a doua perioade, pucul a trecut din nou peste poarta suedeză. Cu toate acestea, golul nu a fost înregistrat, deoarece pucul a trecut linia prețuită după ce a atins patina jucătorului nostru de hochei. Imediat după aceea, Leshchenko a mai avut un moment bun. Atacantul a sărit pentru o întâlnire cu portarul suedez și l-a aruncat cu țintă în colțul din apropiere. Cu toate acestea, Sederstrom a deviat pucul cu umărul. A doua perioadă s-a încheiat cu un avantaj semnificativ al echipei naționale a Rusiei, care a fost înregistrat pe tabloul de bord al arenei din Toronto - al nostru a câștigat 2: 0.

A treia perioadă a început cu o preluare a lui Alexander Sharov. Fundașul suedez a ezitat în spatele golului său, ceea ce i-a permis lui Mamin să ne aducă în față șutul. Alexander a lovit colțul de sus al porții suedezilor cu o aruncare precisă. Avantajul echipei naționale a Rusiei a crescut la trei goluri (3: 0). Golul a fost marcat în minutul 42. După aceea, echipa națională a Rusiei a început să joace în funcție de scor. Suedezii aveau o oarecare superioritate teritorială, dar rușii au efectuat contraatacuri periculoase. De mai multe ori jucătorii de hochei ruși au avut șanse să înscrie după ce s-au deplasat unu la unu cu portarul echipei naționale a Suediei.

Cu opt minute și jumătate înainte de sfârșitul celei de-a treia perioade, scandinavii au reușit să joace un singur gol. Valmark s-a rostogolit și a trimis pucul în poarta lui Shesterkin dintr-o mână incomodă (3: 1). După un gol ratat, rușii ar fi trebuit să se aștepte la un final nervos, dar deja în minutul 53, Mamin a trimis al patrulea puc în poarta suedezilor cu finalizare, restabilind avantajul naționalei ruse la trei goluri. Din acel moment, încrederea victorioasă s-a simțit în jocul jucătorilor de hochei ruși. În ciuda faptului că suedezii au încercat să atace cu forțe mari, nu au mai fost goluri marcate împotriva lui Shesterkin. Cu patru minute înainte de sfârșitul timpului regulat, scandinavii l-au înlocuit pe portar cu un jucător de teren, dar acest lucru nu a schimbat numerele de pe tabela de marcaj. Este adevărat, cu douăzeci de secunde înainte de sfârșitul meciului, suedezii au marcat pucul, dar arbitrul nu a înregistrat golul, deoarece înainte de gol era atacul portarului nostru.

Scorul final al întâlnirii este de 4: 1 în favoarea echipei naționale a Rusiei. Acum secțiile lui Valery Bragin așteaptă un adversar în finala MFM 2015, care va fi câștigătoarea perechii Canada - Slovacia. Meciul decisiv din turneu va avea loc pe 6 ianuarie la ora 4:00 Moscova.