Cupa Mondială De Hochei Pe Gheață 2019: Recenzie A Meciului Rusia - Norvegia

Pe 10 mai, echipa națională rusă și-a început călătoria la Campionatul Mondial de hochei pe gheață 2019. Primul rival al rușilor din faza grupelor a fost echipa națională a Norvegiei. Jocul a avut loc în capitala Slovaciei, Bratislava.

Cupa Mondială de hochei pe gheață 2019: recenzie a meciului Rusia - Norvegia

Naționala Rusiei, așa cum era de așteptat, a început în mod activ meciul împotriva echipei norvegiene. Rușii au atacat mai des, dețineau pucul mai mult într-o zonă străină. Singura componentă în care naționala Rusiei a pierdut la începutul meciului a fost aruncarea. Atacanții noștri au pierdut primele patru introduceri ale pucului jocului.

Primul moment periculos din perioadă poate fi considerat atacul porții de către Nikita Kucherov, care din jumătatea zonei a încercat să introducă punga în poartă, dar discul de cauciuc a lovit mânerul bățului portarului norvegian. În curând, fundașul nostru Dinar Khafizullin a tras periculos la poartă, dar pucul nu a traversat panglica prețuită.

La mijlocul perioadei, echipa națională rusă a câștigat prima eliminare. Ilya Kovalchuk, căpitanul echipei naționale, a fost oprită de o recepție ilegală. Rușilor le-au trebuit 11 secunde pentru a realiza prima majoritate. Evgeni Malkin a dat o pasă excelentă din afara porții, după care atacantul Florida Panthers, Evgeny Dadonov, a deschis scorul în meci. Un alt asistent al primului gol la Cupa Mondială din 2019 pentru echipa națională a Rusiei a fost Nikita Kucherov.

Imediat după gol, rușii au câștigat o eliminare. Cu toate acestea, norvegienii nu au putut converti majoritatea, deși au fost observate atacuri periculoase la poarta Vasilevsky.

În minutul 15 al perioadei, rușii au reușit să înscrie al doilea gol. Autorul golului a fost Artem Anisimov, care, după ce a primit o pasă de la Grigorenko, a reușit să schimbe proiectilul sub o mână incomodă și a lovit colțul de sus al porții norvegiene dintr-un ban. Prima perioadă s-a încheiat cu un scor de 2: 0 în favoarea rușilor.

Naționala Rusiei a început a doua perioadă cu o eliminare. Evgeni Malkin a primit două minute de penalizare pentru că a lovit un adversar pe băț. Norvegienii nu au realizat majoritatea.

La minutul 9 din a doua perioadă, echipa națională a Rusiei a primit a doua șansă de a juca în majoritate. Nici componența brigăzii majoritare nu a dezamăgit de această dată. Nikita Kucherov în minutul 9 al perioadei după transferul coechipierului său de la Tampa, Mihail Sergachev, a lovit poarta norvegienilor din cercul drept al aruncării.

Un minut mai târziu, rușii și-au câștigat din nou dreptul de a juca în majoritate. Pentru a treia oară, o echipă condusă de Malkin, Kucherov și Dadonov a fost prima care a atacat porțile rivalilor. Al patrulea puck nu a întârziat să apară. Malkin și Dadonov au repetat combinația din prima perioadă, după care atacantul din Florida a marcat al doilea gol și al patrulea gol al meciului.

Până la sfârșitul perioadei, contul nu s-a schimbat. Înainte de ultima pauză, rușii conduceau cu 4: 0.

Rușii au început în mod activ ultimele douăzeci de minute. După doar o minut și jumătate, atacantul din Las Vegas, Nikita Gusev, după trecerea lui Nikita Kucherov, a trimis al cincilea puc în poarta norvegienilor. Acest gol a fost ultimul pentru echipa națională a Rusiei în meci.

Secțiile lui Ilya Vorobyov au fost unse la sfârșitul întâlnirii. Andrei Vasilevsky nu a reușit să-și înregistreze prima foaie curată în turneu. Naționala Norvegiei a reușit să arunce două goluri în poarta noastră la 17 și 18 minute. Scorul final este de 5: 2 în favoarea echipei naționale a Rusiei.

În ciuda celor două goluri primite, rușii au depășit naționala norvegiană din clasă. S-a văzut că nivelul jucătorilor din NHL este semnificativ mai mare decât cel al jucătorilor de hochei scandinavi.