Cupa Mondială De Hochei Pe Gheață 2019: Recenzie A Meciului Rusia - Italia

După trei victorii în meciurile de deschidere la Campionatul Mondial de hochei pe gheață din 2019, echipa națională a Rusiei din etapa a patra a etapei preliminare a grupei Bratislava s-a opus naționalei italiene. Înainte de începerea întâlnirii, rușii erau considerați favoriți necondiționați, deoarece nivelul de hochei din Rusia și Italia diferă semnificativ.

Cupa Mondială de hochei pe gheață 2019: recenzie a meciului Rusia - Italia

Înainte de meciul cu echipa națională rusă de hochei pe gheață, unii jucători italieni au recunoscut că o înfrângere cu 1: 5 ar fi acceptabilă pentru echipa lor națională. Bineînțeles, sportivii italieni s-au deplasat pe site ca niște străini notorii, dar hocheiul este un sport imprevizibil, așa că adversarii noștri încă nu au renunțat la speranța de a-și reface oferta de puncte.

Rușii au început meciul activ. Deja după 31 de secunde, Nikita Zaitsev a lovit poarta italienilor cu aruncarea lui. După ce a câștigat o aruncare într-o zonă străină, Nikita Gusev a atras o pasă excelentă fundașului Toronto, după care scorul a fost deschis pe tabela de marcaj.

Al doilea gol din meci a fost marcat din nou de echipa rusă de apărare. De această dată, Dinar Khafizullin în minutul 9 după ce pasele lui Gusev și Kucherov au lovit poarta italiană. După două șaibe recunoscute, echipa națională a Italiei a avut propriul moment, dar pucul după aruncarea lui Mike Rose a lovit stâlpul lui Andrei Vasilevsky.

În a doua jumătate a primei perioade, publicul a văzut încă două goluri realizate de ruși. De această dată, echipa Washington Capitals a înscris. În primul rând, Evgeny Kuznetsov a deschis scorul pentru golurile sale în turneu după ce Alexander Barabanov a trecut de la poartă în minutul 14, iar Alexander Ovechkin a marcat cu trei minute înainte de sfârșitul perioadei. Scorul final după primele douăzeci de minute este de 4: 0 în favoarea echipei naționale a Rusiei.

În a doua perioadă, acuzațiile lui Ilya Vorobyov au continuat să învingă echipa națională a Italiei. În al doilea segment de joc a trecut mai puțin de treizeci de secunde pentru ca scorul să devină 5: 0. Evgeny Kuznetsov a fugit unu la unu cu portarul și a trimis cu precizie o cochilie între scuturile portarului. În minutul 7, atacantul central al „Washington” a acționat ca asistent, făcând un transfer către căpitanul echipei noastre naționale. Ilya Kovalchuk a profitat cu îndemânare de pasul lui Kuznetsov, lovind pentru a șasea oară golul echipei naționale italiene.

Naționala Rusiei a marcat următorul gol în majoritate. Evgeny Dadonov s-a remarcat prin transferul lui Nikita Kucherov. Acesta a fost al cincilea gol în turneu pentru atacantul Florida Panthers. Conform acestui indicator, Dadonov este inclus pe lista celor mai buni lunetiști din întreg campionatul.

Naționala Rusiei încă joacă în compoziții inegale la acest turneu. Majoritatea se realizează, în minoritate, echipa internă nu ratează. În plus, italienii au fost aruncați de ruși într-un joc de patru persoane. Mikhail Grigorenko a marcat în minoritate în minutul 17 al perioadei.

Sirena pentru pauză a anunțat sfârșitul perioadei a doua cu un scor total de 8: 0 în favoarea naționalei ruse.

Intriga principală a segmentului final al meciului a fost dacă echipa națională a Rusiei va putea înscrie zece goluri, iar italienii cel puțin unul. Rușii și-au făcut față sarcinii. În cel de-al cincilea minut al perioadei, Nikita Kucherov a marcat al nouălea gol al jocului cu o aruncare lungă, iar un minut mai târziu Evgeny Dadonov a făcut o dublă personală în meci și a adus scorul la un indecent. Italienii erau aproape de sarcina lor, dar în momentul în care portarul rus nu-și putea ajuta echipa, echipa națională a fost salvată de transversală.

Scorul final al meciului Rusia - Italia 10: 0. Această victorie a fost cea mai mare pentru echipa națională rusă de la performanța echipei ruse la Campionatele Mondiale de hochei pe gheață.