Cum A Evoluat Echipa Națională Rusă De Hochei Pe Gheață La Campionatul Mondial Din

Campionatul Mondial de hochei pe gheață 2012 a avut loc în perioada 4-20 mai. Jocurile s-au desfășurat în două țări vecine: Finlanda și Suedia, mai exact în capitalele lor - Helsinki și Stockholm.

Cum a evoluat echipa națională rusă de hochei pe gheață la Campionatul Mondial din 2012

Cele 16 echipe naționale s-au împărțit în două grupe: Rappu N, care a disputat meciurile din etapa preliminară pe gheața Hartwall Arena din Helsinki și Grupa S (care a inclus echipa națională a Rusiei), care a jucat etapa preliminară la Globe Arena la Stockholm. Conform rezultatelor meciurilor, următoarele echipe au ajuns în playoff: din Grupa H - echipele naționale din Canada, SUA. Finlanda și Slovacia, din grupa S - echipe din Rusia, Suedia, Republica Cehă și Norvegia. Naționala Rusiei a fost singura care a câștigat toate cele 7 jocuri din etapa preliminară.

Apoi, echipa noastră a jucat în mod constant meciuri cu echipa națională a Norvegiei în sferturile de finală, după ce a câștigat cu un scor de 5: 2 și cu echipa națională finlandeză în semifinale, după ce a câștigat cu un scor de 6: 2. În ultima întâlnire finală, ea urma să joace cu echipa națională slovacă, care i-a învins pe canadieni în sferturile de finală (4: 3), iar în semifinale - cehii (3: 1).

Meciul pentru medaliile de aur a avut loc pe 20 mai pe gheața de pe Hartwall Arena. Stadionul a fost umplut la capacitate maximă. Echipa națională rusă a fost considerată favorita fără echivoc, dar slovacii nu ar fi trebuit niciodată să fie subestimați. Faptul că au ajuns în finală, învingând rivali atât de formidabili precum canadienii și cehii, a spus multe.

Iar slovacii au dovedit imediat că sunt foarte hotărâți. Deja în al doilea minut al primei perioade, au deschis un cont! Căpitanul echipei lor naționale Z. Haro ne-a luat prin surprindere pe portarul nostru cu o aruncare puternică de pe linia albastră. Un astfel de început ar fi putut descuraja pe oricine, dar, pe meritul jucătorilor noștri, nu s-au confundat, au luat inițiativa și au început să creeze momente periculoase la poarta echipei slovace. În minutul 10, Datsyuk a făcut o pasă exactă pe distanță lungă către Ovechkin, a izbucnit în zonă și a făcut o pasă din partea stângă către Semin, care a aruncat pucul în poarta portarului Laco. A doua parte a perioadei s-a desfășurat în atacuri cu două tăișuri, echipele plecând la pauză cu același scor 1: 1.

În minutul 6 din a doua perioadă, jucătorii noștri de hochei au marcat al doilea gol, Perezhogin a marcat. Și în minutul 14, scorul a devenit 3: 1, când Tereshchenko și Shirokov au implementat cu pricepere o ieșire dublă. După doar două minute, pucul a zburat din nou în poarta lui Laco după o aruncare a lui Semin, care a ieșit unul la unu cu portarul slovac.

Jucătorii noștri de hochei „au prins curajul” și, deși slovacii au rezistat cu încăpățânare, contraatacând, rezultatul meciului era deja clar. În a treia perioadă, echipa națională a Rusiei a marcat încă două goluri pentru slovaci, primind unul ca răspuns atunci când a jucat în minoritate. Scorul final este 6: 2 în favoarea noastră. A fost o victorie foarte frumoasă și binemeritată! Toți comentatorii sportivi au remarcat în unanimitate nivelul ridicat al echipei noastre, care nu a lăsat adversarului nicio șansă.