Primul Bronz Rusesc într-un Schelet Feminin

Pentru prima dată în istoria Jocurilor Olimpice, un atlet rus a câștigat o medalie de bronz la schelet.

Elena Nikitina pe pistă

În istoria Jocurilor Olimpice, sportivii ruși care concurează la disciplina scheletului feminin nu au urcat niciodată pe podium. Până în 2014, cea mai bună atletă de schelet rus a fost Ekaterina Mironova, care a reușit să ocupe doar locul șapte la Jocurile Olimpice din Canada.

Pe pista Sanki luge și bobsleigh, echipa de schelet rus a fost reprezentată de trei sportivi în acest tip de competiție simultan - Elena Nikitina, Olga Potylitsyna și Maria Orlova. Conform rezultatelor cursei olimpice, toate cele trei fete au intrat în primele șase, ceea ce este un rezultat destul de bun pentru echipă.

Competiția de schelet feminin a durat două zile. După prima zi a competiției, Elena Nikitina a ocupat a treia linie a clasamentului și a reușit să se mențină pe această poziție după ultima sa cursă. Timpul ei total de pistă pentru cele patru curse a fost de 3 minute și 54,30 secunde. Victoria sub forma unei medalii olimpice de aur în acest sport a revenit reprezentantei Angliei - Elizabeth Yarnold, iar cea de argint - lui Noel Picus-Pace (SUA).

Un fapt interesant a fost că Elena Nikitina a început să se angajeze în schelet destul de neașteptat, înainte de a juca pentru echipa națională de fotbal din Moscova. A intrat în echipa națională de schelet rusesc abia în 2009. La prima sa participare la Cupa Mondială, Nikitina a ocupat imediat locul al zecelea, înaintea conaționalilor săi pe mai multe poziții. Medalia olimpică de bronz de la Sochi nu este singurul podium al sportivului în vârstă de 21 de ani. În ianuarie 2013, a devenit prima rusă care a câștigat Campionatul European de schelet.