Cum A Fost Meciul Dintre Anji și CSKA Pentru Europa League

În ultimele meciuri din Europa League în etapa playoff-ului, CSKA a avut cele mai bune șanse în rândul echipelor rusești. La urma urmei, primul joc cu clubul suedez AIK nu s-a încheiat doar cu o victorie 1: 0 pentru echipa armatei, ci s-a desfășurat și pe un teren străin, la Stockholm.

Cum a fost meciul dintre Anji și CSKA pentru Europa League

Având în vedere rezultatul întâlnirii în deplasare, precum și fotbalul destul de matur și de înaltă calitate demonstrat în ultima vreme de echipa armatei, CSKA a fost considerat favoritul clar înainte de meciul de întoarcere. Și dacă la acest lucru adăugăm factorul „zidurilor casei” și sprijinul acerb al fanilor lor, succesul rușilor în suma a două întâlniri părea să fie de aproape 100%.

Din păcate, se pare că această încredere a jucat o glumă crudă cu echipa armatei. În caz contrar, este dificil de explicat cum deja la începutul meciului din minutul 6 s-a făcut o greșeală gravă în apărare, în urma căreia jucătorul echipei suedeze Ampos Karikari a împușcat liber porțile rușilor. 1: 0 - suedezii au preluat conducerea. Un astfel de început neașteptat și descurajant a inspirat jucătorii AIK: la urma urmei, sarcina care tocmai părea aproape imposibil de realizat, a devenit brusc destul de reală. Jucătorii CSKA, dimpotrivă, acest obiectiv s-a rupt literalmente psihologic. La urma urmei, au avut un avantaj teritorial și de joc copleșitor, au creat o mulțime de momente periculoase, au provocat aproape treizeci de șuturi în poarta suedezilor, dintre care zece erau în țintă! Dar mingea, ca vrăjită, încăpățânată nu a zburat în plasă.

Și deja în pauză, suedezii au aruncat un corner, iar al doilea șut pe poarta noastră, care a venit în țintă pentru tot meciul, a dus la al doilea gol! Cu un scor de 2-0 în favoarea lor, suedezii jubilanți s-au întors la Stockholm, în timp ce CSKA, din păcate, a renunțat la competiția Europa League. Atât jucătorii echipei noastre, cât și fanii săi au fost pur și simplu șocați.

Cealaltă echipă a noastră, Anji din Makhachkala, dimpotrivă, i-a bucurat pe fani. În meciul de întoarcere, s-a întâlnit în orașul olandez Alkmaar cu clubul local A3. Primul joc, care a avut loc în Rusia, s-a încheiat cu victoria locuitorilor din Makhachkala cu un scor de 1: 0. Acuzațiile lui Guus Hiddink și-ar putea permite să joace în deplasare pentru a menține scorul, intrând în apărare și ocazional efectuând contraatacuri ascuțite. Cu toate acestea, jucătorii noștri au marcat două goluri fără răspuns în prima repriză, iar după pauză au mai marcat trei, aducând scorul la unul devastator. 5: 0 este mai mult decât o victorie convingătoare și chiar pe un teren străin!

Astfel, „Anji” împreună cu o altă echipă rusă (Kazan „Rubin”) au depășit etapa playoff-ului, iar acum jucătorii săi se vor strădui să câștige victoria în faza grupelor. Din păcate, CSKA și Dynamo nu au ajuns acolo.