Prima Etapă 1/8 Cupa Mondială FIFA: Brazilia V Chile

Pe 28 iunie, toată Brazilia a trăit în așteptarea primului meci din 1/8 de finală a Cupei Mondiale FIFA, în care gazda Cupei Mondiale s-a întâlnit cu echipa națională Chile. Confruntarea dintre brazilieni și chilianii fără compromisuri a avut loc pe stadionul din orașul Belo Horizonte.

Prima etapă 1/8 2014 Cupa Mondială FIFA: Brazilia v Chile

Din primele minute ale întâlnirii, ambele echipe au impus o luptă dură pentru minge adversarului din fiecare secțiune a terenului. Era deja etapa playoff-ului, așa că toate forțele au fost aruncate într-un meci specific. Simbolul luptei pentru putere pe peluza verde a stadionului Mineirao poate fi numit tehnica lui Vidal, pe care a prins-o pe șoldul lui Neymar. Chilianul ar fi putut fi invidia jucătorilor de hochei din NHL.

În ceea ce privește jocul, spectatorii din tribune nu s-au putut plictisi. Deja la minutul 18 al întâlnirii, după o lovitură de colț, gazdele au deschis scorul. Căpitanul brazilian Silva conduce cu capul spre poarta îndepărtată, unde David Luiz completează pasul. Scorul devine 1 - 0 în favoarea Braziliei. Ceea ce se întâmpla în acel moment în tribune, comentatorul sportiv a numit o expresie care va intra în istorie: „brazilienii din tribune au experimentat un orgasm masiv”. Așa a fost marea nebunie veselă a multor fani. Cu toate acestea, brazilienii nu au trebuit să se bucure mult timp.

În minutul 32, Alexis Sanchez a trimis mingea în colțul porții lui Cesar cu cel mai precis șut din afara suprafeței de pedeapsă. Numerele 1 - 1 s-au aprins pe tabela de marcaj, ceea ce i-a condus deja pe fanii chilieni într-o etapă de extaz.

Prima jumătate a întâlnirii s-a încheiat cu un scor egal.

În a doua repriză, același joc dur a fost observat pe teren. Trebuie admis că brazilienii aveau un ușor avantaj teritorial, dar chilianii au contraatac periculos. Echipele au avut câteva ocazii bune de scor, dar scorul pe tabela de marcaj nu s-a schimbat - timpul principal al meciului s-a încheiat cu egalitatea 1 - 1.

În cele 30 de minute suplimentare, brazilienii au fost mai activi, echipa din Chile s-a luptat cu ultimul lor punct de forță. Apărarea masivă a chilienilor este admirabilă - echipa braziliană nu a avut o singură șansă de a înscrie un gol. Dar chilianii aproape „au îngropat” toate speranțele proprietarilor campionatului. În ultimele minute de prelungire, Pinilla a dat o lovitură monstruoasă la poarta lui Cesar. Portarul a fost neajutorat, dar mingea a lovit bara transversală. Zgomotul din poartă a poartă ecou în toată Brazilia. Pentacampionii sunt foarte norocoși.

Prelungirile nu au dat niciun gol marcat, astfel încât echipele au aranjat relația într-o serie de lovituri de pedeapsă. Averea sportivă a fost de partea gazdelor campionatului - au câștigat cu 3 - 2. În același timp, lovitura finală a chilienilor din punct a lovit bara. Din nou, câțiva centimetri au separat Chile de obiectivul prețuit. Drept urmare, acest hit a fost ultimul din joc. Brazilienii ajung în sferturile de finală și așteaptă câștigătorul meciului Columbia - Uruguay. Chilianii pleacă acasă, dar nimeni nu le va reproșa acelor jucători acasă performanța lor. A fost o echipă demnă, de care, din păcate, campionatul își ia rămas bun.