Cum Merge Roland Garros?

Roland Garros este unul dintre cele patru turnee anuale din cea mai înaltă categorie, adunând jucători de tenis, ale căror nume trebuie căutate în primele linii ale clasamentului celor mai bune rachete din lume. Anul acesta a avut loc deja de 111 ori și va dura între 27 mai și 10 iunie. În același timp, există turnee separate pentru bărbați și femei la simplu și dublu, precum și o competiție pentru perechi mixte.

Cum merge Roland Garros?

La simplu masculin, French Open a ajuns în sferturile de finală. Cel mai ușor de parcurs de-a lungul grilei turneului este câștigătorul de anul trecut al acestei competiții - argentinianul Rafael Nadal. În patru meciuri, el nu a dat niciun set adversarilor săi. În ultima întâlnire, Rafael nu și-a tratat compatriotul într-un mod amical - Juan Monaco a fost complet învins cu un scor de 6: 2, 6: 0 și 6: 0. Se pare că următoarea victimă va fi spaniolul Nicholas Almagro - Nadal arată foarte puternic la acest turneu. Rivalul său constant din ultimii ani, Roger Federer din Elveția, a ajuns și el în sferturi, deși a petrecut mult mai mult timp în fiecare meci. Aceștia doi au ocupat a doua și a treia linie în lista jucătorilor de tenis „însămânțați”, cu Novak Djokovic pe prima. Experții săi sunt cei care prezic Nadal ca rival în meciul final, iar până acum sârbul justifică astfel de aprecieri, învingându-i pe toți rivalii în trei jocuri. Din păcate, ultimul jucător de tenis rus din acest turneu, Mikhail Youzhny, a fost eliminat în runda a treia.

În sferturile de finală ale turneului feminin, există una dintre jucătoarele noastre de tenis - Maria Șarapova și-a făcut drum spre această etapă, pierzând un set în fața adversarei sale pentru prima dată. Dar s-a răzbunat pentru plecarea lui Anastasia Pavlyuchenkova și Maria Kirilenko, vinovată de aceste triste evenimente, Klara Zakopalova din Republica Cehă. În următorul meci, estonia Kaya Kanepi o așteaptă. Printre surprizele părții feminine din Roland Garros, se poate remarca înfrângerea din primele două runde ale surorilor Williams, precum și accesul în sferturile de finală ale Yaroslava Shvedova, singura jucătoare de tenis nedezvăluită în această etapă a competiției. Yaroslava înseamnă Kazahstan, dar are dublă cetățenie și locuiește la Moscova, așa că avem un motiv să fim fericiți și să ne bucurăm pentru compatriotul nostru. Acum trebuie să joace cu Petra Kvitova din Cehia.

Yaroslava Shvedova evoluează și la dublu feminin, unde partenerul ei este americanul Vanya King. Această pereche va avea un meci pentru a ajunge în semifinale cu perechea complet rusă Maria Kirilenko - Nadezhda Petrova.